3. Dünya Savaşı

3. Dünya Savaşı ne zaman ve nasıl çıkar? Dünyanın her yerinde, son zamanların en popüler sorusu işte bu…

Donald Trump Amerika’nın yeni başkanı oldu ve ırkçı söylemleri nedeniyle olacak, herkesin gözünde Adolf Hitler gibi ihtiraslı, hırslı bir lider imajı çizdi. (burda trumpın hitlere benzetildiği karikatürler girsin) Birileri de bu algının bir sonucu olarak insanlığın 3. dünya savaşına bir adım daha yaklaştığını iddia ediyor. Bir başka görüş ise, Donald Trump’ın seçilmesinin muhtemel bir dünya savaşını engellediği yönünde. Öyle ya da böyle bir şekilde 3. dünya savaşının çıkacağına dair komplo teorileri ortalıkta dolanmaya başladı. Yani şu aralar herkes üçüncü dünya savaşının çıkması halinde neler olabileceği üzerine teoriler üretiyor. Ama bu bizim umurumuzda değil. (elindeki kağıtları vs. at) Bugün bahsedeceğimiz şey çok daha farklı.

İkinci Dünya Savaşı’dan sonra yaşanan Soğuk Savaş döneminde, tüm insanlığın nükleer silahlarla gerçekleşecek 3. dünya savaşı korkusuyla hop oturup hop kalktığı günler oldu. Yani aslına bakarsanız, dünya daha önce defalarca 3. bir küresel boyutta savaşın eşiğine geldi. Peki, neydi o eşikler?

1- Kore Savaşı sırasında önerilen Atom Bombası saldırısı

Sovyet destekli Kuzey Kore ile Amerika destekli Güney Kore 1950 yılında savaşa girmiş, Soğuk Savaş’ın en önemli sıcak savaşı başlamıştı. Türkiye’ninde NATO üyeliği uğruna asker gönderdiği ve 724 şehit verdiği Kore Savaşı, İkinci Dünya Savaşı’nın üzerinden 10 yıl bile geçmeden 3. Dünya Savaşı’nın çıkmasına neden oluyordu. Kore Savaşı’nı sıradan bir savaş olmaktan çıkartmak üzere olan öneri Amerikalı General McArthur’dan gelmişti. Çin’in Kuzey Kore’ye yardım etmek için savaşa dahil olmasını pek büyük bir heyecanla karşılayan General McArthur ABD Başkanı Truman’a çılgınca bir öneride bulunur. General’e göre, Mançurya’ya atılacak bir atom bombası, Çin’i durduracak ve muhtemelen savaşı bitirecektir. Resmi kayıtlara geçmese de Amerikan başkanının tepkisi şu şekilde olmuştur: (yoh hamına sahnesi- öncesinde hafif şiddette küfür geliyor uyarısı)

1949 yılından itibaren sovyetlerinde atom bombası üretmeye başladığını bilen başkan; üçüncü dünya savaşını mı çıkartacasın? cevabını vermiş ve konuyu kapatmıştır. Ama Truman’da biraz gaza gelip generalinin teklifini kabul etse (dev dünya patlama sahnesi)

2- Amerikan Casus Uçağı’nın Sovyet topraklarında düşmesi

Aslında bu olay, biraz sonra bahsedeceğim olay kadar büyük bir gerginlik yaratmamıştır. Ama tarihe U-2 krizi olarak geçen olay, neresinden bakılırsa bakılsın Soğuk Savaş’ın önemli bir kırılma noktasıdır.

Amerikanların meşhur casus U-2 70 bin feet yani 25 bin metre irtifaya tırmanıp görüntüleneme yapabiliyor, o irtifadaki bir uçağı sovyet radarları tespit edemiyor, etse bile o irtifaya füze gönderemiyordu. En azından 1 Mayıs 1960 tarihine kadar herkes öyle zannediyordu.

O gün Sovyet topraklarındaki füze merkezlerini görüntülemek için yüksek irtifada uçuş yapan bir U-2, yerden havaya atılan yeni nesil bir SA-2 füzesi ile vuruldu. Uçak enkazı ve Amerikalı pilot Sovyetlerin eline geçmişti. Amerika derhal İncirlikte’ki üslerinden bir meteoroloji uçaklarının Van gölü civarında kaybolduğunu açıklasa da, bu yalanı Sovyetlere yutturamayacaktı. Bu olay, iki tarafı savaşın eşiğine getirmese de casusluk faaliyetleri konusunda daha acımasız hamlelere yol açacak ve ilişkilerin bir adım daha gerginleşmesini sağlayacaktı.

3- Küba Füze Krizi…

İşte burada gerçekten savaş çıkıyordu. Yani harbiden savaş çıkıyordu!

1962’nin Ekim’inde Amerikan U-2 casus uçaklarının Küba’da görüntüledikleri şey Amerikalı yetkilileri şok etmişti. Amerika topraklarına sadece kilometrelerce uzaklıkta, Amerika’nın her yerine ulaşabilecek Sovyet nükleer füzeleri Küba’ya konuşlandırılmıştı.

Kenedy açıklaması

Bu açıklama ile kamu oyuna duyurulan kriz, 13 gün boyunca tüm insanlığa nükleer savaş korkusunu iliklerine kadar yaşatacaktı. İki süper güç arasındaki ipler hiç olmadığı kadar ve hiç olmayacağı kadar gerilmişti. Herkes iki tarafın yaptığı gerilim dolu açıklamaları dinliyor, taraflardan birinin düğmeye basmasını ve 3. dünya savaşının başlamasını tek gözü kapalı bekliyordu.

Ama korkulan olmadı. Herkesin soğuk terler döktüğü 13 günün ardından taraflar anlaşmaya vardı. Sovyetler Birliği, Küba’daki füzelerini sökecekti. Ama bir şartla!

Amerika Birleşik Devletleri de Sovyetlerin nereneyse burnunun dibine konuşlandırdığı nükleer Jüpiter füzelerini geri çekecekti. Bilin bakalım krizin sebebi ve daha sonra da çözümü olan bu jüpiter füzeleri neredeydi?

Evet, Türkiye…

Bu da İzmir’e konuşlandırılan Jüpiter füzelerinin az bilinen fotoğraflarından bir tanesi.

Bir zamanlar dünyada iki kutup vardı. Güçler dengesi vardı. Şimdi yok, kalmadı. Kim kiminle savaşacak, Amerika’nın girdiği bir savaşta kim onun karşısında duracak bilmiyorum. Ama 3. dünya savaşı çıkarsa bir kazananı olmayacak eminim…

KEREM GÖK STORE AÇILDI! BENCE BİR GÖZ ATIN...

"TÜRK SİVİL HAVACILIK TARİHİNE DAMGASINI VURAN UÇAK KAZALARI"