90’lı Yıllara Damgasını Vuran Süper Spor Otomobiller

90’lı yıllar, her açından dünyanın çok güzel olduğu yıllardı. Haliyle ortaya çıkarttığı otomobiller de harikaydı.

Bu otomobillerin bir çoğu internet kafede Need for Speed 2 oynarken tanıştık. Sonrasında bazılarını dünya gözüyle gördük, bazıları ise sadece ekranlardaki piksellerden ibaret kaldı bizim için.

Gelin şimdi, o güzel otomobillere bir göz atalım…

Lamborghini Diablo

90li-yillar-lamborghini-diablo

Yukarı doğru açılan kapıları, devasa V12 motoru ve filmlerden fırlamış gibi duran tasarımı ile tek kelimeyle nefes kesiciydi. Çocukluğu 90’lı yıllara denk gelen bir çok doğuştan otomobil tutkunu, hayatlarının bir bölümünü bu bebeği kullanmayı hayal ederek geçirdi.

Üretimi 1990 yılında yılında başlayan ve 2001 yılına kadar devam eden Lamborghini Diablo, toplam 2884 adet üretilmiştir. 5.7 litrelik V12 motoru arkaya konumlandırılan model, tüm zamanların en etkileyici tasarımlarından biri olarak otomobil tarihindeki yerini almıştır. Ayrıca cesur tasarım hatları ve otomobil dünyasında yarattığı sükse ile markanın dönem noktalarından biri de Diablo modelidir…

Ferrari F355

ferrari-f355

Bir çoğumuz onu Mustafa Sandal’ın “Onun Arabası Var” şarkısının klibi ile tanıdık. Sonra, “Bir İstanbul Masalı” dizisinde zengin ailenin yerinde duramayan delikanlısı Demir’in yeni otomobili olarak karşımıza çıkmıştı. Türkiye’ye gelen ilk Ferrari modeli olma özelliğini taşıyan Ferrari F355, 90’ların çocuklarında çok güzel izler bıraktı…

1994-1999 yılları arasında üretilen F355, 11 bin 273 adetle en fazla üretilen süper spor otomobillerden biridir. 3 buçuk litre hacimli V8 güç ünitesinden aldığı 375 beygirlik gücün tamamını keyfe dönüştüren ve dev bir karting aracından farksız olan F355, mükemmel sürüş dinamiklerine sahipti. Öyle ki, onu “dünyanın en iyi otomobili” olarak nitelendiren otoriteler bile var.

Lotus Esprit

lotus-esprit

Yine Need for Speed 2’den tanıdığımız bir başka favori at. Aslında, birçok insan tarafından, hele ki rengi kırmızı ise Ferrari ile zannedilmesi ile tanınan bir model. Ancak, bir Ferrari değil ve özgün olarak çok özel bir otomobil.

Lotus Esprit, 1976 ile 2004 yılları arasında üretilmiştir. Hayır, bir yanlışlık yok. Tam 28 sene boyunca, ana tasarım çizgisine sadık kalınarak neredeyse aynı tasarımla üretilmiş ve 10 binden fazla satılmıştır. İşte asla eskimeyen bir tasarım sahip olmanın en büyük kanıtı. Esprit, harika tasarımının yanında, dönemi için fizik kurallarını zorlayan sürüş dinamikleri ile de ön plana çıkıyordu. Otomobilin ağırlık merkezini fazlasını aşağıda tutmayı başaran mühendisler, bir Lotus Esprit ile takma atmanın imkansız olduğunu söylüyorlardı. 2 litre ile 3 buçuk litre arasında değişen motor seçeneklerine sahip Esprit, çocukluğumuzun otomobillerinden bir diğeri olarak unutulmazlarımız arasına girdi.

https://youtu.be/1XPKk8HX6Qs

KEREM GÖK STORE AÇILDI! BENCE BİR GÖZ ATIN...

"TÜRK SİVİL HAVACILIK TARİHİNE DAMGASINI VURAN UÇAK KAZALARI"

RelatedPost