Adaptif Hız Sabitleyici ve Şerit Asistanı; Drive Pilot!

Otomatik pilotun, uçağı mümkün olan en mükemmel ve verimli şekilde uçurmayı başaran bir kokpit elemanı olarak havacılığa damgasını vurmasının üzerinden uzun yıllar geçti. Sizce de sıra otomobillere gelmedi mi?

Geçtiğimiz günlerde, yeni Mercedes E Serisi’nin testini izlerken bu soruyu çok sordum. Gelecek geldi mi? Çünkü daha testin en başında sürücüyü ellerini bağlamış vaziyette tüm dikkatini iç mekan unsurlarına vermiş şekilde görmek beni çok etkiledi. Yeni E Serisi’nin adaptif hız sabitleyicisi ve şerit asistanının kombininden oluşan Drive Pilot donanımı, biraz zamanın ötesinde gibi…

Otomobillerin Otomatik Pilot Sistemi

Şerit çizgilerine, sağındaki solundaki araçların konumuna göre yolunu belirliyor ve 130 km/s hıza kadar siz hiçbir müdahalede bulunmadan yoluna devam edebiliyor. Önündeki aracın konumuna göre hızına ve hatta ne zaman durup ne kalkış yapacağına karar veriyor! Arada bir de, hala direksiyon başında olduğunuza ya da yaşadığınıza emin olmak için direksiyona dokunmanızı talep ediyor. Geri kalan her şeyi ise o hallediyor. Şeridi takip edip hızınızı ayarlıyor, gerektiğinde fren yapıyor gerektiğinde tekrar hızlanıyor, viraj dönüyor hatta sıkışık trafikte dur-kalk bile yapıyor!

Direksiyon Başında Uyutan Sistem

Yeni Mercedes E Serisi’ni ya da benzer gelişmiş sisteme sahip bir otomobili henüz kullanma fırsatı bulamadım. Sadece adaptif hız sabitleyiciyi deneme fırsatı bulmuştum. Şerit takip etmeyen ya da viraj dönemeyen adaptif hız sabitleyici, sadece öndeki araca göre hızınızı ayarlayabiliyor. Drive Pilot’ta gelinen son noktaya bakılırsa son derece ilkel kalan bu sistem bile size uzun kullanımlarda gazın frenin yerini unutturuyor. Haliyle daha otonom bir sürüş de insana bir otomobilin içinde olduğunu bile unutturabiliyor, demek ki…

İlerleyen zamanlarda daha sık karşılaşacağımızdan emin olduğum bir görüntüyü sizinle paylaşarak bitireceğim. Bir Tesla Model S sürücüsü, adaptif sürüşte ilerleyen otomobilinin direksiyonu başında uykuya dalmış. Adına rahatlık mı dersiniz, teknolojiye güvenmek mi siz karar verin.

YOUTUBE KANALIM EMİNİM İLGİNİZİ ÇEKECEKTİR!

“TÜRK SİVİL HAVACILIK TARİHİNE DAMGASINI VURAN UÇAK KAZALARI”

KEREM GÖK STORE AÇILDI! BENCE BİR GÖZ ATIN...

"TÜRK SİVİL HAVACILIK TARİHİNE DAMGASINI VURAN UÇAK KAZALARI"