Air Koryo: Dünyanın En Kötü Hava Yolu Şirketi

İşin içinde Kuzey Kore olunca, neresinden tutsanız ilginç bir şey çıkıyor ortaya. Biz de bugün Kuzey Kore’nin yolcu uçaklarından, yani Kuzey Kore Hava Yolları Air Koryo’dan tutacağız. Karşınızda dünyanın en kötü hava yolu şirketi unvanına sahip Air Koryo…

Her şeyden önce şunu belirtmekte fayda var. Air Koryo, dünyanın 1 yıldızlı tek hava yolu şirketi. Yani dünyanın en kötü hava yolu şirketi ama kime göre neye göre?

SKYTRAX

Bu isim size de tanıdık gelmiştir diye tahmin ediyorum. Çünkü bayrak taşıyıcımız Türk Hava Yolları, son yıllarda Skytrax’a Avrupa’nın en iyi hava yolu şirketi. İngiltere merkezli bir araştırma şirketi olan Skytrax, hava yolu şirketlerini derecelendiren bir kuruluş. Yolcu bekleme salonlarından tutun, kabin içi ikrama, uçak eğlence sistemlerinden kabin memurlarının tutumuna kadar pek çok kriteri göz önünde bulunduran şirket, Air Koryo’yu dünyanın en kötü hava yolu şirketi ilan etmiş durumda.

Air Koryo’nun geçmişi 1950 yılına kadar uzanmaktadır. Kuzey ve Güney olarak bölünen Kore’nin Kuzeyini diğer Doğu Bloğu ülkelere bağlayan bugün ki ismi olan Air Koryo’yu 1992 yılından itibaren kullanmaya başlamıştır.

Sovyetler Birliği’nin yıkılması ile dünyada değişen onca şeyde bir tanesi de Kuzey Kore Hava Yolları’nın ismiydi. 1950 yılında kurulan ve telaffuz edemediğim bir isme sahip olan şirket, 1992 yılında Air Koryo adını almış. Peki tek değişen ismi mi olmuş? Hayır!

İsmiyle birlikte ufku da değişen şirket, Soğuk Savaş’ın bitmesi ile çok daha az yere uçar olmuş. 1980’li yıllarda doğu avrupanın pek çok şehrine sefer düzenleyen Air Koryo’nun, Avrupa’da komünizmin çöküşü ile birlikte o topraklara teker koyması yasaklanmış.

Bu arada aklınızda olsun, Avrupa havacılık otoritesi bazı hava yolu şirketlerinin Avrupa’daki havalimanlarına uçmasını yasaklayabiliyor. Özellikle Afrika’dan ve Orta Doğu’dan pek çok şirketin Avrupa’ya uçuş düzenlemesi yasak.

Air Koryo, günümüzde sadece 23 noktaya uçuyor. 2000’li yıllarda başlayan Güney Kore uçuşlarının yanı sıra Kuala Lumpur ve Kuveyt’e uçan Air Koryo, başta Pekin olmak üzere çeşitli Çin şehirlerine de sefer düzenlemekte.

Şimdi benim anlamadığım bir nokta var. Ülke kapalı kutu, girmek zaten mesele. Aynı şekilde çıkmak da mesele. Yani Kuzey Kore’nin başkenti Pyonyang’dan kalkıp Kuveyt’ giden Air Koryo uçağına kim biniyor?

Şirket filosundaki en modern uçak Tupolev 204. 2007 satın alınan Tupolev 204’lerden toplam 2 adet bulunuyor. Filonun geri kalanı ise çorba gibi. Sanki Sovyetler ve Çin kullanmadığı uçaklarını hayır işi için Air Koryo’ya vermiş. Antonov 24 ve 148, Ilyushin 18, 62M ve 76, Tupolev 134, 154 ve 204 modellerinden oluşan 15 uçak Air Koryo filosunda görev yapıyor.

Kafanız karıştı dimi? Dedim ya işte çorba gibi.

Aslına bakarsanız, otoritelerin aksine Air Koryo ile yolculuk yapanlar şirketten o kadar da şikayetçi değil. Gerçi yolunuz Kuzey Kore’den geçiyorsa bir şeylerden şikayetçi olmanız hayatınıza mal olabilir. Ama gerçekten Air Koryo yolcuları memnun kalmış gibi gözüküyor. Bir rivayete göre uçuşta dinletilen propaganda marşlarını saymazsak sıradan bir havayolu şirketinden eksik kalır yanı yok. Güler yüzlü kabin ekibi ve ikramların yanında Air Koryo’nun business class’ı bile var.

Business class olması da ilginç. Daha uçakta eşitlik kavramının içinden geçmişler hani ne oldu komünistliğe?

Air Koryo’nun güvenlik karnesine göz attığımızda yine şaşırtıcı sayılabilecek bir sonuçla karşılaşıyoruz. Bu çılgın Koreliler düşmeden uçma olayını çözmüş gibiler. Şirket tarihinde hiç ölümcül bir uçak kazası yaşanmamış. Bir kaç ufak kırım dışında şirketin güvenlik geçmişi gayet temiz. Ama uçuş frekanslarının az olduğu gerçeğini de unutmamak lazım.

KEREM GÖK STORE AÇILDI! BENCE BİR GÖZ ATIN...

"TÜRK SİVİL HAVACILIK TARİHİNE DAMGASINI VURAN UÇAK KAZALARI"

İlginizi çekebilir...

Kuzey Kore Hava Kuvvetleri Kuzey Kore’nin artık tehlikeli bir hal almaya başlayan saldırgan tavırları ve her hafta yapacağım dediği nükleer füze denemeleri dünyanın iki ucu aras...