Airbus A380’e Güncelleme; A380plus!

Airbus A380, artık daha çok yolcuyu daha ekonomik uçuracak.

Airbus A380, servise girdiği 2007 yılından bu yana en çok dikkat çeken yolcu jetlerinden biri haline geldi. Onunla yapılan her yolculuk özel ve anlatılmaya değeri! Neden mi? Çünkü gerçekten çok büyük…

Boyutları itibari ile uçabilmesi imkansızmış gibi gelen fakat 500 tondan fazla ağırlıkla yerden kesilen ve saatlerce uçan bu gökyüzü gemisi, son yıllarda Airbus’ı kara kara düşündürüyor. Çünkü büyük yapısı itibari ile operasyonu çok zor ve bu nedenle hava yolu şirketleri farklı tercihler yapıyor. Geniş gövdeli uçak alımında Airbus A350 ya da Boeing 787 gibi daha esnek tarife yapıları ortaya koyabilecekleri uçaklar, hava yolu şirketlerinden daha fazla sipariş alıyor. Özetle, geniş gövdeli uçak pazarını domine eden model kesinlikle A380 değil ve Airbus’ın planları arasında bu hattı kapatmak bile var.

Ama yine de bir şeyler yapılabilir mi? Elbette!

Airbus hem mevcut müşterileri A380’ni daha cazip hale getirmek için, hem de yeni müşteri arayışında olduğu pazarda elini güçlendirmek için A380’de bazı güncellemelere gitti.

NELER YENİ?

  • Dışarıdan bakıldığında ilk dikkat çeken şey tabii ki yeni kanat ucu (winglet) tasarımı. Yukarı doğru 3,5 metre, aşağı doğru 1,2 metre olan yeni tasarımın uçağı yüzde 4 daha tasarruflu yaptığı iddia ediliyor.

  • Kanat yapısında da ufak dokunuşlarla iyileştirmelere gidilmiş.
  • Katlar arasındaki merdiven tasarımı da değiştirmiş. Eski büyük ve gösterişli merdiven yerine daha az yer kaplayan bir tasarıma gidilmiş ve bu sayede kabindeki koltuk sayısı arttırılmış.

  • Kabin tasarımında yapılan diğer değişikler ile yolcu kapasitesi artırılmış. Yeni merdiven tasarımı, tek sırada 3-5-3 yerleşimi ile 11 yolcu koltuğu yerleşimi ve buna bunlar değişilerle A380plus’a ektra 80 koltuk eklenmiş.
  • Maksimum kalkış ağırlığı 520 tondan 578 tona çıkarılmış. Menzil de 550 kilometre arttırılarak 15 bin 725 kilometreye çıkarılmış.,

A380plus, tüm bu düzenlemeler ile yüzde 4 daha az yakıt tüketimi ve koltuk başına yüzde 13 tasarruf vaat ediyor. Umuyorum ki A380plus, gökyüzünün en büyüğü için bir yeniden doğuş olur…