Ankara’da bir uçak enkazı…

Bir uçak kazası yaşandıktan sonra, enkazının akıbeti benim için hep merak konusu olmuştur. Denize düşen uçakların enkazı genellikle balıkların yeni yuvası olsa da, karaya düşen uçaklar için durum daha farklıdır.

Uçak enkazları kimi zaman saklanır, kimi zaman yakılarak yok edilir, kimi zamansa çok daha farklı amaçlar için kullanılır.

Ülkemizde yaşanan bir uçak kazasının enkazı da günümüzde halen farklı amaçlar için kullanılıyor.

1983 yılında, Ankara Esenboğa Havalimanı’na inişi sırasında kaza geçiren Boeing 727’den bahsediyorum. 20 kişinin sağ olarak kurtulduğu bu kazada 47 kişi hayatını kaybetmişti. TC-JBR tescilli Boeing 727-200 ise 3 parçaya bölünmüş ve yanmaya başlamıştı.

İşte o Boeing 727, halen yanıyor.

TC-JBR’nin enkazı, halen Esenboğa Havalimanı arazisinde yangın tatbikatları için kullanılmakta…

-Kaza, 16 Ocak 1983 günü yaşanmıştı.

ankara_ucak_enkazi_tc-jbr-1

 

-TC-JBR tescilli bir Boeing 727, Trablus-Paris-İstanbul-Ankara seferinin son ayağını tamamlamak için İstanbul’dan kalkmıştı ve Ankara’ya doğru ilerliyordu.

ankara_ucak_enkazi_tc-jbr-2

 

-16 Ocak 1983 günü, saatler 22:30’u gösterirken feci kaza meydana gelmişti. Dev Boeing 727, olumsuz hava koşulları nedeniyle Esenboğa Havalimanı’nın 03 pist başına metreler kala düşmüştü.

ankara_ucak_enkazi_tc-jbr-3

 

-Üç parçaya bölünen uçak yanmaya başlamıştı. 60 yolcu ve 7 mürettebat taşıyan Boeing 727’den 20 kişi sağ olarak kurtulmayı başardı. 47 kişi ise bu kazada hayatını kaybetti.

ankara_ucak_enkazi_tc-jbr-4

Türk Sivil Havacılık Tarihine Damgasını Vuran Uçak Kazaları