Apollo 8 tarafından çekilen Dünya’nın ilk fotoğrafı

Yüzbinlerce yıllık insanlık tarihi boyunca, dünya her zaman bir bilinmez olmuş, hep merak edilmiş ve çoğu zamanda korkunç gelmiştir.

Öyle ki, dünyanın düz olduğuna inanıldığı yıllarda, devamlı batıya doğru yapılacak bir gemi yolculuğu sonrasında aşağı düşüleceği, dünya tepsisinin sonunda gemicileri dev dalgaların ve korkunç canavarların beklediğine inanılmış. Evet, gerçekten böyle olduğunu düşünüyorlarmış ve bu nedenle coğrafi keşifler için açılan tüm denizcilerin cesaretini kutluyorum.

Sonra ne mi olmuş? İnsanoğlu, dünyayı keşfetmeye başlamış.

3 Ağustos 1492 tarihinde, batıya doğru yelken açan üç İspanyol gemisinin amacı Asya’ya ulaşmaktı. Eğer Doğu’ya denizden ulaşabilirlerse, yeni ve kimsenin kontrolünde olmayan bir ticaret yolu keşfedilmiş olacak ve Avrupalı için hayat bayram olacaktı. Kristof Kolomb ve beraberindeki denizciler, batıya yaptıkları bu yolculukta yeni bir yer keşfetmişti. Bu yeni kıtanın adına Amerika denilecek ve bu keşiften sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktı.

Artık yeni haritalar çizilmiş, dünyanın neye benzediğine dair kafalarda daha net bir şeyler oluşmuştu. Peki, insanoğlunun dünyayı keşfetme macerası sona ermiş miydi? Tabii ki hayır!

Dünya’nın kalan kısmını 1492 yılında keşfeden insanoğlu, tablonun bütününe bakmak için yükseklere çıktı. Çok yükseklere. Yani uzaya…

Takvimler 21 Aralık 1968 tarihini gösterdiğinde, Apollo uzay programının 2. görevi olan Apollo 8 mekiği, Filorida’dan havalanmıştı. Uzayda 6 gün 3 saat 42 dakika geçiren Apollo 8 ve mürettebatı, ayın etrafında 10 kez dolanmış ve insanlık adına bir ilki gerçekleştirerek dünyaya dönmüştü.

Apollo 8, Aralık 1968’de dünyanın ilk fotoğrafını fotoğrafını çekmişti. İşte her şey burada olup bitiyordu. O güne kadar çekilen tüm fotoğraflar orada çekilmiş, yaşanan her şey ama her şey orada yaşanmıştı. Aslında bu, her şeyin fotoğrafıydı. Her şey, işte bundan ibaretti…

Aslında, bu fotoğrafı bence daha da ilginç kılan şey şu ki, bu fotoğraf için biraz geç kalınmamış mı?

İnsanlık tarihinde Cengizhan gibi, Timur gibi, Büyük İskender gibi, Kanuni Sultan Süleyman gibi bilinen ve belki de bilinmeyen, tüm cihana hakim olmak için öldüren, ölen nice hükümdar varken, aslında neye hükmetmeye çalıştıklarını bile tam olarak bilmedikleri gibi bir sonuç çıkmıyor mu karşımıza? İlk insanların yüz binlerce yıl önce hayatta olduklarını ve insanlık var olduğundan beri sadece 48 yıldır tablonun bütününe bakabiliyor olduğu gerçeği sadece bana mı ilginç geliyor?
-Peki, yüz binlerce yıl sonra kainata da, bir zamanlar bizim için koca bir bilinmez olan dünyaya bugün baktığımız kadar net ve pürüzsüz bakabilecek miyiz? Kainatında bir haritasını çıkartabilecek mi insan oğlu bir gün?

Öyle olacaksa bile muhtemelen bir görmeyeceğiz…

YOUTUBE KANALIM EMİNİM İLGİNİZİ ÇEKECEKTİR!

“TÜRK SİVİL HAVACILIK TARİHİNE DAMGASINI VURAN UÇAK KAZALARI”