Atatürk Havalimanı’nın Eski Sabıkalı Pisti

Son zamanlarda kırılan iniş-kalkış rekorları, bünyesinde gerçekleştirilen fuarlar ve dev misafirleri ile anılan Atatürk Havalimanı bir zamanlar kötü bir şöhrete sahipti. Bu kötü şöhrete sebep olan şey ise, inişten sonra yaşanan bir takım aksiliklerdi.

Bir zamanlar Atatürk Havalimanı’nın 06/24 pisti vardı. Aslında hala var ama yeni pist konumu artık 05/23. Neyse çok girmeyelim oralara. Bu 06/24 pisti sabıkalı bir pistmiş ve zamanında neler yaşanmış neler.

Atatürk Havalimanı’nın 3 pistinden biri olan şimdilik adıyla 05/23, o zamanlar ki adıyla 06/24 pisti, aslında bu meydanın ilk pistidir. Bu pist, bozuk yapısı nedeniyle bir zamanlar sık sık pistten çıkma vakaları ile gündeme gelmekteydi.

Bir çoğumuz Atatürk Havalimanı’nın bu pisten gelip geçiyoruz bir şekilde, o yüzden videonun sonunda içinizi rahatlatacağım ben merak etmeyin. Ama önce, bir zamanların sabıkalı neler olmuş ona bir göz atalım.

Tarih 27 Ağustos 1994

Sabıkalı pistte yaşanan en ciddi olaylardan bir tanesi 27 Ağustos 1994’te gerçekleşti. Türk Hava Yolları’na ait TC-JEL tescilli, Eskişehir isimli bir Boeing 737-400, taşıdığı 164 yolcu ve 7 mürettebat ile Trabzon’dan havalandı. 06/24 pistinin 24 başından teker koyan uçak duramadı ve Sirkeci-Halkalı banliyö treninin raylarına yarım metre kala durdu. Eğer uçak biraz daha sürüklenseydi 25 bin voltluk gerilim hattına çarpacaktı ve olay bir faciaya dönüşecekti. Slide’lar ile uçaktan tahliye edilen yolcular büyük bir panik yaşasalar da kimsenin burnu kanamadı. Uçağın pistten çıkmasının sebebi ise yağmur sonrası pistte oluşan “aquaplaning” olarak adlandırılan su birikintisi idi.

Bu arada Sirkeci-Halkalı banliyö treni benim en çok sevdiğim toplu taşıma aracıydı. O eski vagonlarda sur içinden geçerken, eski İstanbul atmosferini iliklerime kadar hissederdim. Çok özledim cidden be. (bu da baya yersiz oldu)

1994 yılında pistten çıkan 737’den 2 sene sonra, bizim meşhur uçakla çarpışan şahin olayı yaşanıyor. Onun videosu zaten mevcut kanalda, açıklama kısmındaki linkten de bulabilirsiniz ya da şu anda burdan bir kart çıkmış olması lazım.

2007 yılının ılık bir Mart günü. Ariana Afghan Havayolları’na ait bir Airbus A300B4-203 tipi YA-BAD kuyruk tescilli uçak Kabil-Esenboğa-İstanbul seferini yapmak üzere kalkış yapar. Esenboğa Havalimanına uğradıktan sonra tekrar havalanan uçak rotasını Atatürk Havalimanına çevirir. 06-24 pisti için iniş izni alan Ariana Afghan’ın A300’ünü kötü bir son bekliyordu. Son yaklaşmanın ardından piste teker koyan uçak frenlerinde oluşan sorun nedeniyle saat 13.45 sularında pist dışına çıktı. Toprak zeminde yaklaşık 100 metre sürüklenen uçakta herhangi bir can kaybı yaşanmamıştı. Ancak uçak çok değil yalnızca 15-20 metre daha sürüklenseydi gerçek bir facia yaşanabilirdi. Çünkü uçağın durduğu nokta Atatürk Havalimanı’nın güney kısmında bulunan ve o saatlerde son derece işlek olan Yeşilköy Caddesine çok yakındı.

Bunun enkazı 5-6 sene önce sefaköy sanayideydi arada gider bakardım. Evet, şaka değil bu, bilenler bilir gerçekten koca A300’ün enkazı Sefaköy’de bir yerde yol kenarında duruyordu. Artık o da yok, tren de yok. Hakkımızda hayırlısı…

Aslında bu pistte gerçekleşen daha bir sürü olay var. Ama en dikkat çekenleri bunlardı, o yüzden sadece bunlara yer verdim.

Şimdi gelelim iç rahatlatma kısmına…

Geçtiğimiz yıllarda yapısal bozuklukları olan pistin yenilenmesine karar verildi.2010 yılının Mart ayında başlayan yenileme ve uzatma işlemi yaklaşık 4 ay sürdü. 2010 yılının Haziran ayında tekrar hava trafiğine açılan pistin konumu da dünyanın manyetik ekseninde kuzeye doğru meydana gelen kayma sebebiyle 05/23 olarak revize edildi. 300 metre uzatılarak 2500 metrelik uzunluğa sahip olan yeni pistin henüz herhangi bir sabıkası bulunmuyor.

KEREM GÖK STORE AÇILDI! BENCE BİR GÖZ ATIN...

"TÜRK SİVİL HAVACILIK TARİHİNE DAMGASINI VURAN UÇAK KAZALARI"