Ay’a en son ne zaman gidildi?

Ay’a ilk kez ne zaman gittiğini çok biliyoruz. Peki, insan oğlu aya en son ne zaman gitti?

İlkler unutulmuyor, orası kesin. Neyin, ne zaman son olacağını asla bilemeyiz orası ayrı mesele ama gelin bugün insanoğlunun aya yolculuk macerasına şöyle bir göz atalım.

Soğuk savaş yıllarında başlayan uzay yarışında öncü olmak adına var güçleri ile çalışan Sovyetler Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri, insanlığa yeni ufuklar açıyordu. Sovyetler Birliği’nin yarışta öne geçmek adına yaptığı en güçlü hamle Yuri Gagarin’in uzaya çıkan ilk insan olmasıydı.

Sovyet pilot ve kozmonot Yuri Gagarin Ukrayna kırsalının ortasındaki bir kasabada dünyaya gelmiş, çiftçi bir anne babanın dört çocuğundan üçüncüsüydü. Aradan geçen yıllar, bir çiftçinin çocuğunu uzaya giden ilk insan yapacaktı. Takvimler 12 Nisan 1961 tarihini gösterdiğinde Yuri Gagarin Vostok Uzay Aracı ile uzaya çıkmış, dünyanın etrafında 1 tur atmış ve 1 saat 48 dakika uzayda kalarak dünyaya dönmüştü.

O artık Sovyetler Birliği’nin marka yüzüydü…

Haliyle Amerika Birleşik Devletleri’nin güçlü bir hamle yapması gerekiyordu. Sovyetler Birliği uzaya çıkmıştı ve bu argümanı komünizm propagandası yaparken çok iyi kullanıyordu.

Neil Armstrongun aslında hiç ayda yürümediğine dair komplo teorilerini şimdilik bir kenara bırakıyor ve Apollo 11’in tarihi yolculuğuna bir göz atıyoruz.

Evet, Ay’a ilk insanlı yolculuk…

Yuri Gagarin’in uzaya çıkan ilk insan olması ardından uzay yarışı hız kazanmış ve iki kutuplu dünyanın tarafları gözünü Ay’a dikmişti. NASA’nın başlattığı Apollo projesi, Ay’a bir insan göndermeyi hedefliyordu.

1960’lı yıllarda bir sabah gazeteyi bir açıyorsunuz ve birileri Ay’a gitmekten bahsediyor. Daha etkileyici olanı, çok geçmeden bunu başarıyor. Sizce de çok heyecan verici değil mi? Kaç kere söyledim bilmiyorum ama bir kez de burada söylemek istiyorum, 1960’larda yaşamak için neler vermezdim!

Fırlatılan 5 Apollo mekiği ardından büyük gün geldi ve 16 Temmuz 1969 tarihinde Apollo 11 yola çıktı. Takvimler 20 Temmuz 1969 tarihini gösterdiğinde Apollo 11 Ay’a ulaşmıştı ve Neil Amstrong, tarihe geçen o meşhur kurdu.

Neil Armstrong, Edwin Aldrin (ki kendisi Neil Armstrong’dan 15 dakika sonra mekikten inip ay’da yürüyen 2. insan olmuştur. Ama hep Neil Armstrong’un gölgesinde kalmıştır.) ve Michael Colins ayda 21 saat 36 dakika geçirmişlerdir. İnsanoğlu ilk kez Ay’a gitmişti. Bu, uzayla ilgili günümüze kadar ulaşan tüm hayaller için yeni bir ufuk, insanlık için gerçekten ama gerçekten büyük bir adımdı.

Peki sonra? Herkes insanoğlunun ay macerasının başlangıcını biliyor. Bugün kime sorsanız Ay’a ilk kez 1969 yılında gidildiğini, Ay’a giden ilk insanın Neil Armstrong olduğunu söyler. Tamam 1969 yılında gidildiğini bilemeyebilir ama en azından Neil Armstrong’u bilir. Peki, sonra? İnsanoğlunun ay macerası nasıl devam etti?

Apollo 11’in seferinin üzerinden yalnızca bir kaç ay geçmişti ki, bu kez Apollo 12 ve mürettabatı Ay’a doğru yola çıktı. 14 Kasım 1969 tarihinde yola çıkan Apollo 12 ve mürettebatı 5 gün sonra, bu kez Apollo 11’in indiği noktadan farklı bir yere iniş gerçekleştirmişti. Charles Conrad ve ekibi ay yüzeyinde çeşitli araştırmalar yapmıştı.

Daha sonra Apollo 13 Ay’a doğru yola çıkmış ancak yörüngeye giremeden oksijen tankının patlaması nedeniyle görev iptal edilmiştir.

NASA’nın Ay’a üçüncü yolculuğu Apollo 14 ile gerçekleşmiş ve Alan Shepard Ay’a gitmiş hatta üstüne bir de ayda golf oynamıştır.

Takvimler 26 Temmuz 1971 tarihini gösterdiğinde bu kez Apollo 15 Ay’a inmiş ve ay arabası ilk kez kullanılmıştır.

16 Nisan 1972 tarihinde Ay’a yapılan insanlı seferlerin 5. gerçekleştirilmiştir. Bu kez Apollo 16 Ay’a gitmişti.

Ve son…

7 Aralık 1972 tarihinde Apollo 17 son kez Ay’a insan götürmüştür. Eugene Cernan, Ronald Evans ve Harisson Schmitt Ay’a giden son insanlar olmuştur.

Peki ya Sovyetler Birliği?

Sovyetler Birliği Ay’a insanlı bir sefer düzenlememiştir. 1969 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Ay’a ayak basmasıyla yarışta geri kaldığını anlayan Sovyetler Birliği uzay yarışına ayırdığı bütçeyi kısmaya başlamıştır. Aslında doğrudan aya gitmeten vazgeçmemiştir ama bu konudaki şevki fazlasıyla kırılmıştır. Bir de üstüne uzay programının başındaki isim Sergey Korolyov’yun vakitsiz ölümü gelince ay sovyetler birliği için bir hayal olarak kalmıştır.

Unutmadan; Sovyetler Ay’a insan gönderemedi ama 1970 yılında bir Sovyet robotu Ay’a gitmeyi başardı.

Peki, insanlık olarak 1969’un kısıtlı teknolojik imkanları ile gitmeyi başardığımız Ay’a 2016 yılında neden gitmiyoruz. Aslında cevap çok basit; gidip ne yapacağız ki? Yani çok sığ bir cevap gibi dursa da; gidip görmüşüz yeter işte…

İnsanlık uzay macerasında ay defterini kapattı ve yeni sayfalar açtı. Şimdi gözümüz diğer gezegenlerde hatta belki de galaksilerde. İnsanlık bir gün elbet Mars’a da gidecek. Hatta elbet bir gün dünya dışında da yaşamaya başlayacak. Kulağa şimdi çok imkansız geliyor belki. Ama bir zamanlar Ay’a gitmekte kulağa çok imkansız geliyordu.