Eski İstanbul’u Koklamak; Ayrancı Sokağı

Yaklaşık 180 yıllık bir geçmişe sahip bu sokağı, yakın bir arkadaşım ile soğuk bir kış günü ziyaret etmiştik. Saraçhane’den Taksim’ doğru uzanan caddeden Unkapanı’na kadar geldik. Cadde üzerindeki IMC çarşısının önünde bir yere aracımızı park ettik. Oradan daldık Süleymaniye’ye… Tarihi semtlerde sadece yürümek bile o kadar keyifli ki, başka hiçbir şey yapmasanız da olur.

ayranci_sokagi_harita

Telefonumun GPS’inden yardım alarak Ayrancı Sokağı’na ulaştık. Sahiden iyi restore edilmiş ve tarihi temaya sonuna kadar sadık kalınmış. Ama işin büyüsünü bozan bir şey var; otomobiller! Caddenin girişine konulacak iki ufak bariyerle bu sorunun önüne geçilebilirmiş halbuki. O tarihi dokunun içinde bir minibüs, bir otomobil görmek açıkçası beni atmosferden uzaklaştırmaya yetti.

ayranci_sokagi_2

Bu tarihi sokak 1998 yılında Fazıl Bilginoğlu tarafından restore edilmiş. Sokakta Haliç isimli bir cafe de mevcut ama gittiğimiz gün ne yazık ki kapalıydı. Cafe Haliç’in ön tarafına dolaştığımızda muhteşem bir manzarası olduğunu gördük. Umarım, ilk fırsatta tekrar bu tarihi sokağı ve Cafe Haliç’i ziyaret ederiz. Siz de eski İstanbul’u koklamak için farklı arayışlar içindeyseniz, Ayrancı Sokağı’nı görmenizi öneririm…

cafe_halic_ayranci_sokagi

halic_manzara