Dünyaya Rezil Oluyoruz!

istanbul-karakoy-tramvay

Yabancı turistlerin yoğun olarak kullandığı Bağcılar-Kabataş arasındaki tramvay haddinden fazla kalabalık.

İstanbul’un rezalet bir toplu ulaşım sistemine sahip olduğu su götürmez bir gerçek. Metrobüs olarak adlandırdığımız garip sistemin hali zaten içler acısı. Dünya metropolü olma iddiasındaki şehirde hala binlerce dolmuş var. Üstelik fiyat tarifesi de son derece acımasız. Verdiğimiz ücret, aldığımız hizmetin hızı, konforu ve genel durumu için çok yüksek.

Her neyse…

Bunlar zaten ortalama bir İstanbullunun günlük sıradan konuşmaları arasında hep yer bulan muhabbetler. Benim dikkat çekmeye çalıştığım nokta başka.

İstanbul’a ziyarete gelen turistler Aksaray’dan başlayıp Beşiktaş’a kadar uzanan bölgede yoğunlaşıyor. Bu bölgenin ulaşımını sırtlanan araç ise Bağcılar-Kabataş hafif raylı sistemi. Ancak bu hafif raylı sistemin hali içler açısı.

Her gün binlerce yabancı turist tarafından kullanılan Bağcılar-Kabataş hattı, seyrek seferler yüzünden tıklım tıklım. Gün içinde ara duraklardan tramvaya binmek neredeyse imkansız hale gelebiliyor. İçeride insanlar adeta üst üste ve inmek de, binmek de çok büyük bir mesele halini alıyor. Bu kargaşada birde “boşluklara doğru ilerleyebilir miyiz” yakarışları yükseliyor.

Karaköy durağı, yani son duraktan birkaç durak öncesi. Yani bu iyi hali...
Karaköy durağı, yani son duraktan birkaç durak öncesi. Yani bu iyi hali…

İstanbul gibi büyüleyici bir şehre yakışan bu mudur?

En azından bu hat için küçük hesaplar bir kenara bırakılsa da sefer sayıları arttırılsa mesela? Onca insan balık istifi yolculuk etmese? Hiç değilse bu hattın karı maksimum olmayıverse? Çok mu zor?

Bağcılar-Kabataş arasındaki raylı sistemi kullanırken turistlerle göz göze gelin. Önce şaşkın, sonra alaycı bir ifade göreceksiniz yüzlerinde.

Dünyaya rezil oluyoruz!

KEREM GÖK STORE AÇILDI! BENCE BİR GÖZ ATIN...

"TÜRK SİVİL HAVACILIK TARİHİNE DAMGASINI VURAN UÇAK KAZALARI"

İlginizi çekebilir...

İstanbul Boğazı’nda batan koyun yüklü gemini... Bazılarımızın her gün gelip geçtiği İstanbul boğazının derinliklerinde bugün bile su yüzüne çıkmamış olan tam 21 bin koyun yatmakta. Bugün yine her ye...
Yedikule Zindanları Sizi, belki de İstanbul’un en büyülü mekanına götürüyorum. Burası eski bir zindan ve ölümün, acının sesini hala duyabiliyorsunuz! Yedikule Zindanları...
İstanbul Airshow 2014 Bugün Başladı! Bu sene 10’uncusu düzenlenen ve ilk kez “İstanbul Airshow” adını alan fuar bugün başladı. Fuar Pazar günü saat 15:00’e kadar açık olacak. B...
Mosques and Mosque Complexes in Istanbul Mosques are places of worship for Muslims. Praying five times a day with special services on Fridays and religious festivals the congregation gathers ...