Türkiye’deki Havalimanları etrafında tur atan bu uçak ne yapıyor?

Base check uçuşları, Flightradar24 ekranında çoğu zaman ilginç görüntüler ortaya çıkarıyor. Peki, nedir bu “base check” uçuşları?

2018’in ilk blog yazısından herkese merhabalar. Aslında bu yıl kişisel açıdan kötü başladı diyebilirim ama şu an konumuz bu değil. Bugün, bana sık sık sorulan bir sorunun cevabını vereceğim.

Uzun zamandır, Türkiye’deki ve dünyadaki bazı havalimanlarına devamlı iniş kalkış yapan yolcu uçakları ile ilgili sorular alıyorum. Konuyla ilgili fazla görsel bulamasam da kast ettiğim şey, sayfanın başındaki görselde yaşanan şeyin ta kendisi. Bir yolcu uçağı Antalya Havalimanı’na devamlı iniyor ve ardından hemen kalkarak tur atmaya başlıyor. Daha sonra tekrar aynı şeyi yapıyor.

Hiç uzatmadan sorunun cevabına geliyorum. Bu yapılan şeyin adı base check uçuşları. Yani o devamlı inip kalkan yolcu uçaklarında, yeni pilotlara eğitim veriliyor. Base check uçuşları da havayolu pilotluğuna giden yolda eğitimin bir parçası. Daha önce de bahsettiğim gibi, pilot olmak lisans almakla bitmiyor. Lisans aldıktan sonra uçuracağınız uçak tipi ile ilgili uzmanlaşmanız gerekiyor. Örneğin bir Boeing 737 uçuracaksınız önce Boeing 737 simülatöründe eğitim alıyorsunuz daha sonra da gerçek bir Boeing 737’de iniş kalkış yeteneklerinizi ispatlıyorsunuz. Base check uçuşlarında uçakta yolcu olmaz ve havalimanı trafiğinin nispeten tenha olduğu bir saatte touch and go ve normal iniş çalışmaları yapılır. Olay bundan ibaret dostlarım.

Kısa bir yazı oldu farkındayım ama inanın bu konu hakkında yazılabilecek daha fazla bir şey yok.

Bu arada, Pazar sabahı Kayıp Malezya Havayolları Uçağı ile ilgili video serisinin ikinci videosu yayında olacak.

Bir başka blog yazısında ve bir başka videoda görüşmek üzere…