Basına sızan Karakutu Kayıtları

Bu videoda dinleyeceğiniz ses kayıtlarının tamamı gerçek kara kutu (CVR-Cockpit Voice Recorder) kayıtlarıdır. Hiç birinin üzerinde oynama yapılmamıştır.

Bir gün hepimiz öleceğiz, orası kesin. Bunun ne zaman ve nasıl olacağını ise hiç birimiz bilmiyoruz. Ama insanın, kendisini ölümün kıyısında hissettiği bazı anlar vardır. O anların pek azı bir şekilde kayıt altına alınabilir. Bugün, ölümün kıyısındaki insanların, kayıt altına alınan son anlarına, bazı uçak kazaları ardından basına sızan kara kutu kayıtlarına ve o kayıtların hikayelerine göz atacağız.

1 – 31 Ağustos 1988

Delta Hava Yolları’na ait bir Boeing 727 Dallas’tan kalkışı sırasında düştü. Kaza sonrasında hazırlanan raporda, kalkış için pistte hızlanan uçağın flap ve slatlarının kalkış için uygun pozisyonda olmaması kazanın başlıca nedeni olarak gösterilmişti. 108 yolcu taşıyan Boeing 727, pistten kesildikten çok kısa bir süre sonra düşmüştür ve 14 kişi kazada hayatını kaybetmişti.

2 – Tarih 19 Temmuz 1989

Seyir irtifası olan 11 bin metrede 2 numaralı motorunun orta ekseni parçalanan dev McDonnell Douglas DC-10’un taşıdığı 285 kişi için ölüm kalım mücadelesi başlamıştı. Pilotların üstün gayreti ile Sioux City Havalimanı’na yaklaşmayı başaran dev uçak, pist zeminine çarpış ve parçalanmıştı. 110 kişinin hayatını kaybetmesi ile sonuçlanan bu olay, kara kutu kayıtlarına böyle yansıdı.

3 – Tarih 31 Ekim 1979

Amerika Birleşik Devletleri merkezli Western Airlines’e ait bir McDonnell Douglas DC-10, Los Angeles – Mexico City seferini gerçekleştiriyordu. Sorunsuz bir uçuş sonrasında Mexico City Uluslararası Havalimanı’nın 23 sağ pistine doğru yaklaşma başlatmıştı. Oysa kontrol kulesi, Western’in DC-10’una paraleldeki 23 sol pisti için izin vermişti. Üstelik o gün çok da yoğun bir sis vardı ve dev DC-10 23 sağ pistine aletli iniş sistemi ile iniş için yaklaşıyordu. Acı olan taraf şu ki, uçağın iniş yaptığı pistte çalışma vardı ve pist iş makineleri ile doluydu. Sis nedeniyle görsel referansları olmadan inen uçak çalışma yapılan pistte bir felakete neden olmuştu.

4 – 12 Ağustos 1985

Japon Hava Yolları’na ait bir Boeing 747, Tokyo’dan Osaka’ya doğru havalandı. Kalkıştan 12 dakika sonra uçağın basınç bölmesi patladı ve dev 747’nin bütün hidrolikleri boşaldı. Dev jet, tüm kontrollerini kaybetti ve pilotlar sadece çalışan motorlara verdikleri güçle havada kalmaya çalışıyordu. Taşıdıkları 524 kişinin sorumluluğu ile çaresiz bir şekilde uçakla mücadele veriyorlardı. Bu mücadelenin son anları ise, kara kutu kayıtlarına işte böyle yansıdı…

KEREM GÖK STORE AÇILDI! BENCE BİR GÖZ ATIN...

"TÜRK SİVİL HAVACILIK TARİHİNE DAMGASINI VURAN UÇAK KAZALARI"

İlginizi çekebilir...

Suçu pilota yüklemek; Almanlar bunu daha önce de y... "Havacılıkta güvenliğin odak noktasına pilotlar konulur ve her uçak kazasından sonra ilk suçlananlar pilotlardır. Öyle tahmin ediyorum ki, otoriteler ...
Uçaklar Neden Kara Kutudan Yapılmıyor? Uçaklar neden kara kutudan yapılmıyor ya da uçaklar neden kara kutu ile aynı malzemeden yapılmıyor sorusu en az bir kez kafanızı kurcalamıştır diye ta...