Belgrad toplu taşıma (fiyatlar ve diğer detaylar)

Belgrad toplu taşıma hakkında merak ettiklerinizin tümüne bu yazı ile cevap bulabileceksiniz…

Belgrad yaklaşık 1 buçuk milyon nüfusa sahip, orta halli, şirin bir eski doğu bloğu şehri. Eski komünist rejimin bir nimeti olarak, iyi bir toplu taşıma ağına sahip. Eğer Belgrad’a gidecekseniz, biraz soru sormayı göze alarak şehrin her yerine toplu taşıma ile gidebilirsiniz.

Toplu taşıma araçları için satın alacağınız kart işte böyle bir şey…

Fiyatlar

Belgrad’da toplu ulaşım bedava! Evet, doğru okudunuz. Ama bunu benden duymadınız, sonradan aramız bozulmasın.

Aslına bakarsanız ilk gün bir büfeden toplu taşıma için kart aldım. Bildiğiniz bizim İstanbul Kart gibi ya da Ankara’nın EGO kartı gibi bir kart. 24 biniş için tüm toplu taşıma araçlarında geçerli olan bu kart için 290 Sırp Dinarı yani yaklaşık 2 euro ödedim. Bu haliyle bile fazlasıyla ekonomik sayılır aslında.

Sonra otobüs, troleybüs ya da tramvay gibi ulaşım araçlarına binmeye başladım ve fark ettim ki ben hariç kimse kart okutmuyor. Her kapıda (bizdeki gibi binişler sadece ön kapıdan değil) kart okutmak için cihaz olmasına rağmen kimse ama kimse kart okutmuyor. Bir kaç iniş-biniş ardından ben de kart okutmamaya başladım. Kimse de bana “birader hayırdır” falan demedi. Resmen kalan 3 gün boyunca hiçbir toplu taşıma aracına tek kuruş ödemeden gezdim.

Amaaaaa! Eğer ki bir polise ya da belediye görevlisine yakalanırsanız başınız belaya girer, demedi demeyin! Yani aslında en sağlıklısı zaten ekonomik olan toplu taşımaya para ödemek. Böylece elin memleketinde polise hesap vermek, ceza yemek durumunda kalmazsınız.

Neden bedava?

Tekrar söylüyorum aslında bedava değil. Ama herkes toplu taşımayı bedava kullanıyor. Peki, neden? Muhtemelen bu komünizm döneminden kalma bir alışkanlık. Her ne kadar rejim yıkılmış olsa da, yıllarca toplu taşımaya para ödemek gibi bir alışkanlığı olmayan halk, günümüzde de toplu taşımaya para ödemiyor.

Ulaşım ağı nasıl?

Şehir merkezinde her tarafı sarmış eski tramvayları ve size çok garip gelecek olan troleybüsleri göreceksiniz. Onun dışında şehrin banliyölerine bile rahatlıkla ulaşım sağlayabileceğiniz çok yaygın bir toplu taşıma sistemi var. Ama tabii ki Batı Avrupa şehirlerinin metroları kadar anlaşılır değil. İlk etapta biraz karışık gelecek. Hatta baya karışık gelecek. Ama zaten toplu ulaşıma para vermediğiniz için (ya da çok az verdiğiniz için) deneme yanılma yöntemi ile çok sıkıntı yaşamadan şehri gezeceksiniz.

Toplu taşıma araçlarının çoğunda bedava wi-fi var. Bu sayede akıllı telefonunuzun GPS’i çok sağlıklı çalışıyor. GPS takibi ile güzergahınızı takip edin. Emin olun hiçbir şey düşündüğünüz kadar zor değil…

Son olarak, toplu ulaşımı bedava kullanmaya kararlıysanız ceza yeme ihtimalinizi tekrar hatırlatmak istiyorum…

KEREM GÖK STORE AÇILDI! BENCE BİR GÖZ ATIN...

"TÜRK SİVİL HAVACILIK TARİHİNE DAMGASINI VURAN UÇAK KAZALARI"

RelatedPost