Bir DC-10 On Binlerce Parça Oldu!

Başlık tüylerinizi diken diken edebilecek kadar korkunç. İlk etapta bir uçak kazasından bahsediliyor zannedebilirsiniz. Ama yanılıyorsunuz. Geçmişte kısa bir yolculuğa hazır mısınız?

Yıl 1978, aylardan Haziran… Hayat Dergisi’nin kapağını süsleyen sarışın güzelin (Gaye Howard) sol tarafında Türk Hava Yolları’na ait bir McDonnell Douglas DC-10’nun fotoğrafı göze çarpıyor. Başlık çok iddialı; “Bir DC-10 on binlerce parça oldu.” Kapaktaki fotoğrafı ve başlığı görünce aklıma hemen 1974’te yaşanan DC-10 faciası geliyor. Haberin onunla alakalı olup olmadığı merakıyla hızla sayfaları çeviriyorum. Derginin 10, 11, 12 ve 13. sayfaları DC-10 haberine ayrılmış. Haberin içeriğine göz atınca işin aslı ortaya çıkıyor.

20140129_224629

DC-10’ların Bakımları da Artık Türkiye’de Yapılabiliyor

Hayat Dergisi, okuyucularına bunu müjdeliyordu. Haberin içeriğinde 5 yıl ya da 12 bin saat periyodunda yapılan büyük bakım olarak nitelendirilen işlem bir D bakımı (D-Check). Yani bir ticari jete yapılan en büyük bakım. O yıllarda bu denli büyük bir bakım ABD dışında Roma, Zürih ve Japonya’da yapılabiliyordu. Türkiye ise bu yetkiye sahip beşinci ülke olmuştu. THY’nin DC-10’ları 1978 yılından önce, büyük bakımları için İsviçre’ye gönderiliyordu ve yaklaşık masraf 1,5 – 2 milyon İsviçre Frangı idi. Habere göre dönemin döviz kuru ile bu rakam 20 – 25 milyon TL’ye tekamül ediyordu. (Derginin fiyatının 10 TL olduğunu hatırlatırsak günümüzle bir kıyaslama yapabilirsiniz.) Günümüzde olduğu gibi o yıllarda da, uçakların yüksek performanslarını koruyabilmeleri için bakımın ne derece önemli olduğu haberin detaylarında üstüne basa basa vurgulanmış. Güvenli uçuşun önceliğini titiz bakım-onarım olarak öne çıkaran haber, THY’ye ait DC-10’un hangarda bakım esnasında çekilmiş bir fotoğrafını da barındırıyor.

Olağanüstü Bir Gayret

Teknisyenlerin DC-10’nun bakımı için harcadıkları emek böyle nitelendiriliyor. Haberin detaylarında en zahmetli bölümün kabin içi bakım olduğundan bahsediliyor. Tüm koltukların sökülmesi, koltuklardaki sigara yanıklarının tamir edilmesi zaman alan bir işlem olarak belirtiliyor. Türk Hava Yolları’nın uçak mühendisi Celal Kavur yönetimindeki 150 kişilik ekip 30 Ocak 1978 günü başladıkları DC-10’un büyük bakımını Mart ayı sonunda tamamlamış.

20140129_224704

Havacılıkta güvenlik, bugün olduğu gibi geçmişte de üst düzey önem taşıyordu. 1978 yılına ait bu haberde de üstüne basa basa anlatılmak istenen şey, güvenliğin titiz bakım ve onarım ile mümkün olabileceğidir. 36 yıl önce, 36 yıl sonra, havacılıkta değişmeyen nadir şeylerden bir tanesi de bu olgudur…

KEREM GÖK STORE AÇILDI! BENCE BİR GÖZ ATIN...

"TÜRK SİVİL HAVACILIK TARİHİNE DAMGASINI VURAN UÇAK KAZALARI"

RelatedPost