Bir Tren Kazası Sonucu Nehre Düşen Uçaklar

Biraz garip bir başlık olduğunun farkındayım ama en azından fazlasıyla gerçeği yansıtıyor. Bugün yine havacılık tarihinden ilginç bir olaya göz atacağız…

Yolcu uçakları milyonlarca parçadan oluşur ve tahmin edebileceğiniz gibi bu parçaların tamamı tek bir yerde üretilmez. Mesela gökyüzünün kraliçesi Airbus A380’nin kanatları ve motorları İngiltere’de, Gövde parçaları Almanya’da, dikey sabitleyicisi İspanya’da üretilir. Daha sonra bu büyük parçalar ve dünyanın her yerine dağılmış binlerce tedarikçiden gelen ufak tefek parçalar Fransa’nın Toulouse kentinde birleştirilir ve ortaya bir Airbus A380 çıkar.

Bu arada, Türkiye’den de Airbus ve Boeing için parça üreten birçok tedarikçi olduğunu da hatırlatmak isterim.

Airbus A380 için geçerli olan durum, Boeing için de geçerli. Özellikle Boeing 787 için üretim tesislerini çok farklı noktalara konumlandıran Boeing, uçak parçalarını tesisler arasında taşımak durumunda.

Boeing 737 için de durum farksızdır. Kansas’daki Boeing tesislerinde üretilen 737 gövdeleri, daha sonra yaklaşık 2 bin mil yol kat aşarak ve Seattle’deki meşhur fabrikaya ulaştırılır ve gökyüzü ile buluşmaya hazır hale getirilirler.

Bu büyük uçak parçalarının tesisler arasında taşınması işlemi ise her zaman kafa karıştırıcı olmuştur. Çünkü bu parçalar, çoğu zaman fazlasıyla büyük olur. Bu farklı ihtiyaç, ortaya farklı uçak tasarımları çıkartsa da, bazı durumlarda halen geleneksel yöntemler kullanılır. Bu geleneksel yöntemler ise genellikle gemi ya da tren olur.

Boeing 737’nin gövdesi, Kansas’tan Renton’a trenler ile taşınır. Bu yolculuk 3 bin kilometreden uzundur ve taşıma sürecinde şehir merkezlerinden tutunda, sarp kayaların olduğu bölgelere kadar seyrine doyum olmaz bir yol hikayesi çıkar ortaya.

İşte bugün ki fotoğrafın arkasındaki gerçekte tam olarak bu aslında.

Gerçek şu ki, 04 Temmuz 2014 tarihinde Boeing 737 gövdelerini taşıyan tren kaza yaptı ve Hollywood filmlerini aratmayacak bu görüntüler ortaya çıktı. Montana’da yaşanan olay sonucunda, Boeing 737’nin gövdeleri Clark Fork nehrine uçtu.

Trende 6 adet Boeing 737 gövdesinin yanı sıra Boeing 747 ve Boeing 777 üretiminde kullanılacak çeşitli parçalarda mevcuttu. 19 vagonun raydan çıktığı bu kazada, akıllara kazanan görüntü, nehre uçan bu uçak gövdeleriydi.

Gördüğünüz gibi, daha tam uçak bile olmadan kaza yapmışlar.

Olay sonucunda Boeing tarafından, kullanılamaz hale gelen uçak gövdeleri yüzünden bazı müşterilerinin siparişlerinin gecikeceği ve bunu telafi etmek için de o müşterilerine indirim uygulayacakları açıklandı.
Bu olayda, akıllara ilginç görüntüler kazıyarak tarihteki yerini aldı.

KEREM GÖK STORE AÇILDI! BENCE BİR GÖZ ATIN...

"TÜRK SİVİL HAVACILIK TARİHİNE DAMGASINI VURAN UÇAK KAZALARI"