“Bursa” Uçağının Enkazı Nerede?

Havacılık dünyası ile biraz içli-dışlı olan herkes, 1975 yılında Yeşilköy açıklarına düşen “Bursa” isimli yolcu uçağının hikayesini az çok biliyordur diye tahmin ediyorum.

Kısaca özetlemek gerekirse; İzmir-İstanbul seferi sırasında Atatürk Havalimanı’nın 06 pistine teker koymak üzere olan Fokker F-28 tipi yolcu uçağı, elektrik kesintisi yüzünden pisti pas geçer. Kesinti sonucu pist ışıklarının da sönmesi, pilotların pas geçme kararını vermelerinde etkili olur. Pist doğrultusunda Topkapı üzerine kadar yükselen F-28, tekrar pisti karşılayıp inişe geçeceği sırada Marmara Denizi’nin soğuk sularına gömülür.

30 Ocak 1975 tarihinde yaşanan bu olayın ardından uçağın enkazı ve uçaktaki 42 kişinin cesedi su yüzüne çıkarılmamıştır.

Bu hikayeye vakıf olanlar, Yeşilköy’deki balıkçıların, enkazın yerini çok iyi bildikleri efsanesini de mutlaka duymuşlardır.

Bakmayın efsane dediğime, bu bir gerçek. Yeşilköylü balıkçılarla bizzat görüştüm. Onlar gerçekten uçağın enkazının tam olarak nerede olduğunu çok iyi biliyorlar. Kazanın yaşandığı tarihten sonra, neredeyse tüm balıkçıların ağına uçağa ait irili ufaklı pek çok parça takılmış. Hatta bu parçalar balıkçıların ekipmanlarına zarar verdiği için, GPS üzerinde bölgeyi işaretleyerek orada avlanma yapmamaya başlamışlar. Yani enkazın yeri, GPS üzerindeki koordinatlarına kadar biliniyor.

Balıkçıların ağına takılan büyük parçalardan bir tanesi, 2009 yılında karaya çıkarılmıştır ve araştırmacı Stuart Kline, parçanın karaya çıkarılma anını görüntülemiştir.

İsminin paylaşılmasını istemeyen bir balıkçı, çok daha büyük bir enkaz parçasının 2003 yılında ağına takıldığı bilgisini benimle paylaştı. Saatlerce parçayı ağlardan ayırmak için uğraştığını da ekledi. O büyük enkaz parçası, şu an Yeşilköy’deki limanlardan bir tanesinde, limanın tam ortasında ve yalnızca 4-5 metre derinlikte duruyor. Parçayı bulan balıkçı onu karaya çıkartmamış, limanın ortalarında bir yerde öylece bırakmış.

Önümüzdeki 30 Ocak günü, yani 30 Ocak 2018’te olayın 43. yıl dönümü olacak. Bursa uçağının enkazı ve cesetler tam 43 yıldır Marmara Denizi’nin derinliklerinde. Daha önce Hüseyin Güngör isimli dalgıç tarafından görüntülenen, balıkçılar tarafından yeri noktasına kadar bilinen bu enkaz için neden hala bir girişim yok? Bir 43 yıl daha cevabı verilemeyen bu soruyu sormaya devam edecek miyiz?

BU UÇAK KAZASINI KONU ALAN “UÇUŞ 345” KİTABI DA MUTLAKA İLGİNİZİ ÇEKECEKTİR!