Chemtrails Nedir? Gerçekten Var mı?

Chemtrails, son zamanların en popüler tartışma konularından bir tanesi. Peki, ortada gerçekten tartışmaya değecek bir şey var mı?

Öncelikle, bizim yerden gördüğümüz manzara yukarıdan nasıl gözüküyor biraz buna göz atalım. Kesinlikle harika gözükmüyor mu? İşte şu an harika olarak nitelendirdiğim bu görüntüye bile bir çok komplo teorisi sıkıştırılmış.

Ortaya atılan komplo teorisine göre uçakların atmosfere yaydığı chemtrails bir popülasyon kontrol yöntemi. Atmosferde asılı kalan bazı partiküller bütün yüzeye yayılıyormuş.

Gerisi de bilinen hikaye işte, yok kısır oluyoruz, hasta oluyoruz falan filan.

Peki nedir bunun gerçekçiliği? Adı üzerinde komplo teorisi ve bence en saçma, yersiz olanlarından. Yani ortada ispatlanmış ya da bu komplo teorisinin gerçek olduğunu düşündürecek, bir “acaba” bile dedirtecek hiçbir delil yok. Bu komplo teorisine canı gönülden inananların en büyük dayanağı ise bu ve buna benzer fotoğraflar.

Bunlar tabii ki chemtrails uçaklarının içinden çekilmiş fotoğraflar değil arkadaşlar. Zaten chemtrails uçağı diye bir şey de yok. Bu fotoğraflar, yolcu uçaklarının test uçuşlarında değişken yolcu ağırlıklarını simüle etmeleri için kullanılan bidonlar.

Bakın bu görüntüyü bizzat ben çektim. Türk Hava Yolları’na ait bir Airbus A330-300’ün kabinindeyim. Koltuğum hayli arkalarda ve benim baktığım pencereden o beyaz iz oluşumu gözlemlenebiliyor.

Yine chemtrails komplo teorisine inananların dehşetle baktığı ve delil olarak sunduğu fotoğraflardan bir tanesi de bu. Uçağın kanat kısmından, müthiş bir tazikle boşalan bir sıvı var.

İşte bunu görüp sorgusuz sualsiz ooo işte ispat. Bak uçak havaya salıyor kimyasalı diyen arkadaşlarım. Gördüğünüz şey, yakıt boşaltan uçaklardan çekilmiş bir görüntü. Peki uçak neden yakıt boşaltsın dediğinizi duyar gibiyim.

Uçakların maksimum iniş ağırlığı diye bir değeri vardır ve bu değer genellikle maksimum kalkış ağırlığından daha düşüktür. Yani bir uçak maksimum kalkış ağırlığında havalandığında, hemen geri dönüp inmesi gerekiyorsa maksimum iniş ağırlığının üzerinde olması muhtemeldir. Özellikle geniş gövdeli uçaklar, yüksek menzilleri gereği çok fazla yakıt aldığı için, kalkış yaptıktan bir süre sonra, yani yakıtının bir kısmını tüketene kadar maksimum iniş ağırlığının üzerinde seyreder. Uçak bir şekilde maksimum iniş ağırlığının üzerindeyken inişe geçmek zorunda kalırsa, yakıt boşaltma işlemi yapar. Yani bu işlem chemtrails falan değil bildiğin uçağın depolarındaki yakıtı bilinçli olarak boşaltma işlemidir.

Şimdi bu uçaktan atılan gazlarla insanları öldürme, kısır bırakma, popülasyonu kontrol etme falan yalan onu anladık. Peki, nedir bu işin doğrusu? Yani uçaklar havada giderken neden arkalarında öyle beyaz bir iz bırakmıyor. Neden havadaki uçaklarda bazen bu izi görürken bazen görmüyoruz. Ya da neden bazısında çok kalınken bazısında daha ince?

Havada gördüğümüz o beyaz izlerin ismi contraildir. Çok soğuk havalarda nefesimizin buhara dönüşmesi olayından da farksızdır. Uçağın seyir irtifasında, yani yerden 8-10 kilometre yüksekte hava sıcaklığı -40-50 derecelere kadar düşer ve havadaki su buharı uçağın egzozundan çıkan sıcak gazlar yoğunlaşır. Eğer havada yeteri kadar nemli değilse o alanda contrail oluşmaz. Ya da fazla nemli bir hava varsa contrail daha dolgun olur.

Bu da kanalın en kısa videolarından biri oldu sanırım ama bu konu zaten bu kadar anlatılır en fazla. Ve artık anlatma ihtiyacı da hissettim yani çünkü bu işi çok fazla ciddiye alan insanlar var. Facebook grubu bile kurmuşlar bu konuyla ilgili.

Yani kimse yanlış anlamasın, tabii ki kimsenin iyi niyetinden bir şüphem yok ama biraz mantıklı düşünün, biraz araştırın, biraz muhakeme yapın. Uçağın arkasından çıkan beyaz dumana kafayı takana kadar ne bileyim ilaç endüstrisini sorgulayın. Bugün dünyada uzay teknolojilerinden sonra en çok ar-ge harcaması yapan sektörlerden biri ilaç. Milyarca dolar para harcıyorlar bir ilacı yapmak için. Acaba bu ilaçlar bizi sadece tedavi mi ediyor yoksa aynı zamanda bağımlı da yapıyor mu mesela bunu sorgulayın, bunu tartışın.

Özetle, toparlıyorum. Ben de komplo teorileri ile heyecanlanan bir insanım. Ama dediğim gibi bu chemtrails olayının hiç elle tutulur bir tarafı yok. Siz siz olun, her zaman realiteden yana olun ve derinlemesine araştırma yapın…