Çin Hava Yolları’nın 605 Sefer Sayılı Uçuşu

Denizin içinde, dev bir Boeing 747 görüyorsunuz. Sanki daha önce hiç uçak olmamış gibi, bir gemi olarak üretilmiş gibi gayet güzel suyun üzerinde duruyor. Evet, bu fotoğraf gerçek. Peki nedir bu fotoğrafın arkasındaki gerçek, gelin birlikte göz atalım.

Uçakların mavi ile buluşması kadar sıradan bir şey yoktur. Ama bu mavi gökyüzü değil, deniz olduğu zaman ortaya ilginç manzaralar çıkıyor.

Bugün ki fotoğraf hakkında konuşmaya başlamadan önce, efsanevi Kai Tak Havalimanı’ndan bahsetmek istiyorum. Mutlaka aranızda burayı bilenler vardır, hiç bilmeyenler için ise, şaşıracakları görüntüler geliyor.

Evet, bu aslında bir görsel şölen çünkü Hong Kong’un eski havalimanı Kai Tak’a inen uçakları izlemek, bir hava gösterisini izlemekten farksız. Bildiğiniz gibi, Hong Kong nüfus yoğunluğunun çok fazla olduğu bir şehirdir ve bu kısıtlı alandaki havalimanına yapılan inişlerde hava sahası sıkıntısı çekmeyen meydanlara göre hayli zorlayıcı oluyor.

1925 yılında yapılan meydan, 1998 yılına kadar Hong Kong’un dünyaya açılan kapısı oldu. İkinci Dünya Savaşı savaşı ve öncesi buranın sıradan bir havalimanından çok da bir farkı yoktu. Ancak Soğuk Savaş yıllarında komünist Çin’in hemen yanında kapitalizmin dikensiz gül bahçesi olarak çiçek açmaya başladı. Hong Kong uzak doğunun en önemli merkezlerinden biri olmuştu. Artık gökdelenler şehri olarak anılacaktı.

Ancak bu gökdelenler bazı sorunları da beraberinde getiriyordu. Bu sorunlardan başlıcası, Kai Tak Havalimanı’na inip kalkan uçaklardı. Hem bölgedeki doğal yüksektiler, hem de şehrin her tarafını kaplayan yüksek gökdelenler Kai Tak Havalimanı’na sıradan bir yaklaşma yapmayı imkansız kılıyordu. Pilotlar yaklaşma esnasında çok usta bir manevra yapıp, çok kısa bir mesafe kala pisti karşılayıp teker koymak zorundaydı. İşte bu zor yaklaşma ortaya böyle nice böyle manzara çıkarttı…

İşte bugün ki fotoğrafın arkasındaki gerçek de tam olarak bu aslında.

Kai Tak Havalimanı, hata yapmak için çok kötü bir yerdi ve burada yaşanan her aksilik çok acımasızca cezalandırılırdı.

4 Kasım 1993 tarihinde Çin Hava Yollarına ait bir Boeing 747-400, fırtınalı bir havada Kai Tak Havalimanı’na inmeye çalışıyordu. Ancak ne yazık ki sonuç başarısızdı. Dev 747, pistten çıktı. Dediğim gibi, Kai Tak aksiliklere yer olmayan bir meydandı. Pistten çıkan uçak, denize kadar sürükledi. Şans eseri can kaybı yaşanmıştı. Uçakta bulunan 396 kişinin tamamı bu olaydan sonra tahliye edildi. Geride bu ilginç manzaralar kaldı.

Dünyada bir çok garip ve tehlikeli havalimanı var. Ama gökdelenlerle uçakların bu kadar iç içe girdiği fotoğraf karelerine sebep olan Kai Tak’ın yeri her zaman ayrıydı.

Takvimler 6 Temmuz 1998 tarihini gösterdiğinde, efsaneye veda etme zamanı gelmişti. Drogan Air’in Airbus A320’si, Kai Tak Havalimanı’na inen son tarifeli uçak olmuştu. Kai Tak’tan kalkan son uçaksa Kathay Pasific Hava Yollarına ait bir Airbus A340’tı. Kai Tak’tan kalkan son uçak olan A340, kısa bir veda uçuşu gerçekleştirdi ve daha sonra Hong Kong’un yeni uluslar arası havalimanı olan Chek Lap Kok Havalimanına indi. Dünya bir efsaneye daha elveda demişti…

Bazı insanlar gerçekten kadar şanslı değil mi? Concorde ile yolculuk yapanlar kadar, Kai Tak’ta inip kalkan uçakları izleyen şanslı insanları da kıskanıyorum.

KEREM GÖK STORE AÇILDI! BENCE BİR GÖZ ATIN...

"TÜRK SİVİL HAVACILIK TARİHİNE DAMGASINI VURAN UÇAK KAZALARI"