Costa Concordia Kazası; 21. Yüzyılın Titanik Faciası

Costa Concordia, herkesin hayal edeceği türden bir rüya yolculuk için biçilmiş kaftandı. Sonra, o rüya kabusa dönüştü…

Mavi yolculuğa çıkmak, her insanın en az bir kez hayalini kurduğu ama az sayıdaki şanslının gerçekleştirebildiği bir etkinliktir. İçinde her türlü lüksü barındıran, gerçek manada yüzen bir otelde konaklamak, engin denizlerin ortasında romantizme, huzura ya da doruklarda yaşamak isteyebileceğiniz nice duyguya teslim olmak eşsiz bir şey olsa gerek.

Costa Concordia, işletmecisi olan şirkete 2004 yılında teslim edilmiş.
Costa Concordia, işletmecisi olan şirkete 2004 yılında teslim edilmiş.

İşte Costa Concordia isimli İtalyan kruvaziyeri de bu türden yolculuklar için üretilmişti. Değeri tam 570 milyon dolardı. 290 metre uzunluğundaydı, yani Titanik’ten 20 metre daha uzundu. Toplamda 102 bin 780 beygir güç üreten (Titanik’in yaklaşık iki katı) iki devasa motora sahipti. Bu dev motorlar, yüzen otelin 36 km/s hızla yolculuk yapmasını sağlıyordu. Ayrıca sınırları zorlandığında 43 km/s hıza çıkması da mümkündü. Bünyesindeki 1500 kabinde konaklayacak yolcuların ihtiyaçlarını karşılamak üzere 1000’den fazla mürettebat görev yapıyordu.

1200px-Costa_Concordia_in_2009

Kısacası Costa Concordia, lüks ve prestiji simgeliyordu. İçinde dört adet havuzdan, sinema salonuna, spa merkezinden Türk hamamına, gece kulübünden tiyatro sahnesine kadar aklın sınırlarını zorlayacak olanaklar sunuyordu. Ama gün geldi, bir şeyler ters gitti…

1200px-Costa_Concordia_in_Piraeus

13 Ocak 2012 tarihinde, İtalya’nın Toskana kıyılarındaki Isola del Giglio Adası’ndaki bir resife çarptı. 570 milyon dolar değerindeki bu teknoloji harikası bu çarpışma sonrasında çok çabuk teslim olmuştu. Dakikalar içerinde yan yatmaya başlayan gemi hızla su alıyordu. Gergin dakikalar başlamıştı.

1200px-Collision_of_Costa_Concordia_24

Gemide 3 bin 206’sı yolcu, bin 23’ü mürettebat olmak üzere tam 4 bin 252 kişi vardı. Hızla su alan geminin huzur kokan koridorları bir ölüm labirentine dönüşüyordu. Kıyıya bu kadar yakınken herkes bir şekilde canını kurtarmalıydı. Ancak ne yazık ki 32 kişi için öyle olmadı.

1200px-Costa_Concordia_Abwracken

Çağının en modern ve gösterişli gemisi kaza geçirmiş ve 32 kişiye mezar olmuştu. Titanik kadar trajik bir olay değildi belki ama sonuçta faciaydı işte. Hayatlarının en özel tatiline çıktığını düşünen yüzlerce kişi kendilerini bir kabusun ortasında buldu.

Alman fotoğrafçı Jonathan Danko Kielkowski, geçtiğimiz aylarda halen Giglio Adası’nda akıbetini bekleyen geminin içini fotoğrafladı. Fotoğrafları incelerken, çok değişik duygular içerisinde olacağınıza eminim.

Son olarak;

Costa Concordia, bir şey daha öğretti insanlığa; rüzgar her an tersten esmeye başlayabilirdi…

KEREM GÖK STORE AÇILDI! BENCE BİR GÖZ ATIN...

"TÜRK SİVİL HAVACILIK TARİHİNE DAMGASINI VURAN UÇAK KAZALARI"

İlginizi çekebilir...

Titanik’in Renklendirilmiş Fotoğrafları Titanik'in, geride insanlık adına büyük dersler bırakarak okyanusun derinliklerine gömülmesinin ardından 100 yıldan fazla zaman geçti. Ancak geride ka...