Daha iyi bir uçak yolcuğu için…

Uçak yolculuğunu daha güzel, keyifli kılabilecek bazı tavsiyelerde bulundum…

1 – Biletinizi uygun fiyatlı alın!

Güzel bir yolculuk tabii ki bileti ucuz alarak başlar. Artık Google’de “ucuz uçak bileti almanın yolları” diye aratmanıza bile gerek yok “u” yazsanız google tamamlıyor zaten o derece fazla kaynak var. Ama tabii ben nasıl ucuz uçak bileti alıyorum derseniz tabii ki çeşitli karşılaştırma siteleri kullanıyorum. Skyscanner’ı önerebilirim ama daha iyisi sanırım turna.com. Çünkü şöyle bir güzelliği var ki; seçtiğiniz tarihlere yakın tarihlerdeki bilet fiyatlarını grafik olarak gösteriyor.

2 – Koltuk seçimine para ödemeyin, rica edin!

Koltuk seçimi için ekstra ücret talep eden low cost firmalar var biliyorsunuz. Bence, koltuk seçimine para ödemenize gerek yok. Çünkü check-in işlemi sırasında, check-in yapan görevliye biraz şirinlik yaparsanız size cam kenarı ya da koridor konusunda yardımcı olacaktır.

3 – Eğer koltuk seçimi yapma hakkınız varsa en iyi koltuğu seçin

Eğer online check-in yaparak uçuş öncesinde koltuk seçimi yapma hakkına sahipseniz iyi bir koltuk seçin. Uçuş saatinize göre gün doğumu ya da gün batımı gibi eşsiz manzaraları kaçırmamak için doğru hesap yapın. Yani güneyden kuzeye yaptığınız bir uçuş gün batımı saatine denk geliyorsa sol taraftan koltuk seçin ki böyle manzaralar seyretme imkanınız olsun. Ben genelde kanat arkası seçiyorum bu arada. Motorun sesini daha net duymak ve kanatların üzerinde olup biteni seyretmeyi çok seviyorum çünkü.

4- Havalimanına erken gidin!

Biletinizi aldınız, koltuğunuzu seçtiniz artık uçuş vakti. Bu konuda size önerim havalimanına erken gitmeniz. Yani uçuşa geç kalma stresi çekmek iğrenç bir şey. Bu stresi çekmek yerine hep havalimanına erken gider ve limanda oyalanarak uçuşu beklerim. Evden erken çıkın ve yolculuğunuz stresli ve keyifsiz başlamasın. Bu yani…

5- Ücretsiz ikramların tadını çıkartın.

Malum havalimanında küçücük suya bile 4 tl alıyorlar. Yani yeme-içme olayları havalimanlarında çok pahalı. Mecburen saatler öncesinden de havalimanına gelmek durumunda kalıyoruz. E haliyle ne oluyor? Acıkıyoruz! Yemeyin havalimanında bir şey yazık günah. Eğer ücretsiz ikram veren bir şirketle uçuyorsanız tadını çıkartın ikramların. Ha doymadınız mı? Arka galleye gidin ve kabin memurlarından bir tane daha rica edin. Tabii ki vermek zorunda değiller ama eğer kaldıysa (ki genellikle kalır) sizi kırmayacaklardır.

6- Basınçtan etkilenmemek için sakız çiğneyin ya da su için.

Uçak kabini basınçlandırılır. Özellikle iniş ve kalkışlarda vücudumuz değişen basınca uyum sağlamakta zorlanır ve müthiş bir kulak tıkanması problemi yaşayabiliriz. Hiç unutmuyorum bir uçuşumdan sonra saatlerce açılmadı o kulağım. Bu sorunun üstesinden gelebilmek için sakız çiğneyin ya da eğer imkanınız varsa özellikle iniş ve kalkış sırasında ufak yudumlarla su için.

7- İndikten sonra kokpite girmek için şansınızı deneyin.

Bakın bundan sonra anlatacaklarımı benden duymadınız ha, baştan söyleyim :) Şimdi uçak indi, yolculuk sona erdi. Herkes can hıraç kendini uçaktan dışarı atmaya çalışırken siz bekleyin. Uçaktaki herkes indikten sonra ön tarafa doğru yönelin. Kokpit kapısının önünde muhtemelen bir kabin memuru bekliyor olacaktır. Ona kibarca, kokpiti görmek istediğinizi ve pilotlara bir selam vermek istediğinizi söyleyin. Tabii ki sizi reddedecektir, ısrar edin. Mümkün olmadığını söylediğinde pilotlara ulaşıp talebinizi iletmesini rica edin. Pilotlar muhtemelen sizi seve seve kokpitlerinde ağırlayacaklardır. Tabii ki her şey ekibin inisiyatifinde. Yani kimse size kokpiti göstermek zorunda falan değil. Ama her pilot, tutku nedir çok iyi bilir. Bu yüzden sizi geri çevireceklerini zannetmiyorum.

KEREM GÖK STORE AÇILDI! BENCE BİR GÖZ ATIN...

"TÜRK SİVİL HAVACILIK TARİHİNE DAMGASINI VURAN UÇAK KAZALARI"