Yıl 1996, Yer Komor Adaları…

Video paylaşım siteleri hayatımıza girmeye başladıktan sonra, bu videoyu en az bir kere seyretmişsinizdir diye tahmin ediyorum.

Dev bir Boeing 767, onlarca insanın gözleri önünde suya iniş yapıyor. Ya da iniş yapmaya çalışıyor diyelim çünkü bir şeyler ters gidiyor bu iniş denemesi faciayla sonuçlanıyor.

Bilançoda 125 can kaybı var. 175 kişi taşıyan uçaktan mucize eseri 50 kişi canlı olarak kurtulmayı başarıyor.

Peki, aksiyon filmlerinden fırlamış gibi duran bu görüntülerin perde arkasında neler var? Gelin birlikte göz atalım.

Kazaya karışan Boeing 767'nin eski bir fotoğrafı.
Kazaya karışan Boeing 767’nin eski bir fotoğrafı.

23 Kasım 1996 tarihinde, Etiyopya Havayolları’na ait ET-AIZ kuyruk tescilli bir Boeing 767-200ER, 961 numaralı uçuşu gerçekleştirmek üzere Addis Ababa’dan havalanmıştı. Nairobi’ye uzanan bu yolculukta 163 yolcu ve 12 mürettebat bulunuyordu. Ancak yolcular arasında, amacı uçağın gittiği yere gitmek olmayan 3 kişi bulunuyordu.

3 Etiyopya’lı hava korsanı, Avustralya’ya iltica etmek istiyordu ve bunun için seçtikleri yol bir yolcu uçağını kaçırmaktı.

Hava korsanları bir şekilde kokpite girdiler ve pilotlara taleplerini ilettiler. Eğer Boeing 767, onları Avustralya’ya götürürse kimsenin canı yanmayacaktı. Ancak şöyle bir sorun vardı ki; kalkıştan önce uçağa yüklenen yakıt, bu planlanmamış rota değişikliği için yeterli değildi.

Pilotlar hava korsanlarını yeterli yakıtları olmadığı konusunda ikna etmeye çalışsa da hava korsanları kendinden emindi. Bu eylemi planlamadan önce Boeing 767’yi araştırmışlardı ve uzun rotalar için tasarlanan bu teknoloji harikasının onları Avustralya’ya ulaştırabilecek menzile sahip olduğunu düşünüyorlardı.

Hava korsanları ikna olmadı ve uçak güney yönünden Afrika topraklarını aşıp okyanusa doğru açılmaya başladı. Bu kumarın sonunda kaybeden hava korsanları ve masum yolcular, kazanan ise ecel olacaktı.

Boeing 767, Afrika’nın güneyindeki Komor Adaları’na doğru yaklaşırken yakıtı bitmişti. Pilotlar için çok az seçenek vardı. Ya da tek bir seçenek diyelim…

Pilotlar önce Grand Komor Adası’ndaki Prince Said Ibrahim Havalimanı’na iniş yapmak istedi. Fakat hava korsanları ile kokpitte verilen bir fiziksel mücadele vardı ve bu sırada pilotlar meydanla görsel teması kaybetti.

Geriye tek seçenek kalmıştı.

Motorlarının ürettiği itici güç olmadan dev bir planörden farkı kalmayan 767, denize iniş yapmaya hazırlanıyordu. Daha önce, hiçbir pilot bu büyüklükte bir uçakla denize iniş yapmayı denememişti. Her şey yolunda giderse kimsenin burnu bile kanamayacaktı. Ama yaşanacak ufacık bir aksilik, küçük bir hesap hatası ya da akla hayale gelmeyecek herhangi bir şey hikayenin bir felaketle sonuçlanmasına neden olabilirdi.

Boeing 767, denize inişi sırasında 175 knot (324 km/s) hıza sahipti. Bu, normal iniş hızının çok üzerindeydi ki bu hiç normal olmayan bir inişti. Videoda da net bir şekilde görüldüğü gibi, uçağın önce sol kanadı suyla temas sağladı.

kaza_alani_harita

Uçağın neden düz bir iniş yapmadığı (ya da yapamadığı) ile ilgili ise iki seçenek var.

Bu, pilotların bilinçli olarak yaptığı bir hamleydi çünkü gövde suyla temas etmeden önce hızın düşürülmesi gerekiyordu. Aksi halde gövde bütünlüğü tamamı ile yok olabilir, bu da uçaktaki herkesin hayatını kaybetmesine neden olabilirdi.

Bir ihtimal de hava korsanlarının bu başarısız eylemi bir intihar girişimine dönüştürme arzuları üzerine son anda yaptıkları bir müdahale sonucu uçağın dengesini bozmaya çalışmaları.

Sebep ne olursa olsun, sonuç olarak dev bir Boeing 767 taşıdığı 175 kişiyle birlikte Komor Adaları’ndaki Galawa Beach Hotel’in plajı açıklarında okyanusa iniş yapmaya çalışmış ve bu deneme felaketle sonuçlanmıştı.

Gelelim diğer detaylara…

-Olayı görüntüleyen turist, uçağın turistlere yönelik bir gösteri için yaklaştığını düşünerek kayda başlamıştır.

-Bir rivayete göre, uçaktan sağ olarak kurtulan yolcular kendilerine geldiklerinde, kaza sırasında öldüklerini ve cennette oldukları sanısına kapılmışlardır.

-Yolcuların bir çoğu, uçak henüz havadayken can yeleklerini şişirdikleri için suyla dolan kabinden çıkamamış ve boğularak can vermiştir. Bu durum, her uçağa bindiğimizde yapılan “uçaktan ayrılmadan can yeleğinizi şişirmeyiniz” uyarının yapılmasına vesile olmuştur. Havacılıkta bir kural daha kanla yazılmıştır.

-Bu kaza, yaşandığı tarih itibari ile en ölümcül uçak kaçırma eylemiydi. Ta ki 11 Eylül saldırılarına kadar…

KEREM GÖK STORE AÇILDI! BENCE BİR GÖZ ATIN...

"TÜRK SİVİL HAVACILIK TARİHİNE DAMGASINI VURAN UÇAK KAZALARI"