Devrim Arabasına İzmirli İş Adamından Cömert Teklif

Geçtiğimiz günlerde arşivime yeni dergiler kattım.

Yani yeni derken, koleksiyonum için yeni ama özünde son derece eski dergilerdi. Türk medyasının 60’larına, 70’lerine damgasını vuran bir yayın olan Hayat dergisinin 9 Kasım 1961 tarihli 46. sayısını buldum.

Birçoğumuzun bildiği gibi 1961’in yaz aylarında Eskişehir’de “Devrim Arabaları” üretildi. 29 Ekim 1961 tarihinde de “Devlet Başkanı” sıfatındaki Cemal Gürsel’e sunulmuştu. Hikayenin gerisi hepinizin malumu…

O dönem gündemi hayli meşgul eden Devrim Arabaları, Hayat dergisinin 46. sayısına kadar yansımalarını sürdürmüş. Dergide şöyle bir haber çok dikkatimi çekti ve sizinle paylaşmak istedim.

devrim_arabalari

Hayat dergisi, İzmirli bir tacirin 500 bin TL karşılığında siyah renkli Devrim Arabası’na talip olduğunu iddia etmiş. Devrim Arabaları’nın toplam bütçesinin 1 milyon 400 bin TL olduğu hesaba katılırsa fazlasıyla bonkör bir teklif olduğu aşikar.

Henüz böyle bir satışın gerçekleşip gerçekleşmediğine dair kesin bir veriye ulaşamadım. Ama gerçekten böylesine bonkör bir teklif yapıldıysa, o yıllarda elini taşın altına koymaya hazır iş adamları olduğu gerçeği ortaya çıkıyor…