Donald Trump’ın Boeing 757’si

Hepinizin bildiği gibi, Donald Trump Amerika Birleşik Devletleri’nin yeni başkanı ve son günlerin en çok konuşulan ismi.

Aslına bakarsanız, Trump her zaman gündemde olmayı başaran bir isimdi çünkü çok zengin! Ve her zengin gibi onunda bir özel jeti var. Bugün, zenginin parası züğürdün çenesini yoracak. Hadi başlayalım…

-N757AF kuyruk tescilli uçak, 1991 yılında bir yolcu uçağı olarak uçmaya başlamış, uzun yıllar çeşitli havayolu şirketlerinde yolcu taşımış ve Donald Trump’tan önce Microsoft’un ortaklarından Paul Allen’ın özel jeti olmuştur. 2011 yılında Trump tarafından satın alınmış ve bugünki haline getirilmiştir.

-Donald Trump’ın özel uçağı, özünde bir yolcu jeti olan Boeing 757’nin ta kendisi. Bu uçağı şu an ikinci el olarak almaya kalktığınızda 5-10 milyon dolar gibi bir fiyat ödemek durumundasınız. Ama Trump’ın 757’si, özel iç modifikasyonu ile 100 milyon doların üzerinde bir değere sahip. Bu da onu, dünyanın en pahalı iş jetlerinden biri yapıyor.

-Yolcu uçağı konfigürasyonunda toplam 239 yolcu taşıyabilen 757, iş jeti olarak modifiye edildikten sonra kapasitesi 43 yolcu ile sınırlandırılmış.

-Donald Trump’ın özel jetinin içinde bir adet yatak odası, bir adet yemek odası ve hatta misafir odası bulunuyor. Ayrıca gökyüzünde sinema deneyimini yaşayabileceğiniz bir adette video odası mevcuttur.

-Uçağın banyosunun (evet banyosu da var bu uçağın) çeşitli yerlerinde 24 ayar altın kaplama kullanılmıştır.

-Trump’ın özel jeti ile yapacağı 1 saatlik uçuşun yakıt maliyeti yaklaşık 11 bin dolardır ve seçim kampanyası boyunca 500 bin dolardan fazla parayı uçağın yakıt gideri için harcamıştır.

-Modifiye edilmiş özel jetin menzili yaklaşık 6 bin kilometredir. Ayrıca sahip olduğu Rolls Royce üretimi jet motorları sayesinde dünyanın en hızlı özel jetlerinden biri olma özelliğini taşımaktadır.

Evet, zenginin parası züğürdün çenesi yordu. Güzel uçakmış, kazasız belasız kullansın diyeceğim ama artık kendisi Air Force One’ı kullanacağı için 757’nin boynu bükük kalacak.

KEREM GÖK STORE AÇILDI! BENCE BİR GÖZ ATIN...

"TÜRK SİVİL HAVACILIK TARİHİNE DAMGASINI VURAN UÇAK KAZALARI"