Ege Denizi’ndeki Yunan Jeti

Denizin dibinde, çok az yapısal hasarı bulunan bir savaş jeti görüyorsunuz. Evet, bu fotoğraf gerçek. Peki bu fotoğrafın arkasındaki gerçek nedir, bugün ona göz atacağız birlikte…

Öncelikle hemen belirteyim ki, bu uçak bir Mirage 2000 ve bir F-16 olmasa da dördüncü nesil savaş jetleri arasında adından söz ettiren bir model. Fransız Dassault firması tarafından Mirage III üzerine geliştirilen model, 1978 yılında ilk uçuşunu yaptı ve 1982’de hizmete girdi. Günümüzde halen başta Fransa olmak üzere, 7 farklı ülke tarafından aktif olarak kullanılmakta. Bu uçağın en büyük kullanıcılarından bir diğeri ise Yunanistan Hava Kuvvetleri.

Takvimler 9 Haziran 2011 tarihini gösterirken, Yunanistan Hava Kuvvetlerine ait 4 Mirage 2000 uçağı, eğitim uçuşu için Ege Denizi semalarına açılır. 4’lü kolda eğitim uçuşu devam ederken, bugün ki yazımıza konu olan uçak bir motor problemi ile karşılaşır. Pilotlar uzunca süre problemi çözmeye çalışsa da en nihayetinde geriye tek seçenek kalır. Uçağı terk etmek.

İşte bugün ki fotoğrafın arkasındaki gerçekte tam olarak bu aslında.

Savaş uçağındaki iki pilot, fırlatma koltukları ile uçağı terk ederler. Kazanın hemen ardından başlayan arama kurtarma çalışmaları neticesinde iki pilot da kurtarılır ve durumları iyidir. Derhal C-130 nakliye uçağı Atina Askeri hastanesine götürülüp tedavi altına alınırlar.

Ancak, Mirage 2000 yolun sonuna gelmiştir. Sisam Adası semalarında yaşanan olay sonucunda, savaş uçağı denize düşer. Ancak düştüğü yer karaya çok yakındır ve derinlik çok düşüktür. Haliyle ortaya böyle bir manzara çıkar.

Olaydan günler sonra Yunan Ordusu batık savaş uçağını çıkartmak için harekete geçer. Sığ sulardaki uçak, kolaylıkla sudan çıkartılır. İşte bu fotoğraf da o gün çekilen fotoğraflardan bir tanesidir.

Uçak belli ki gayet dengeli ve yumuşak bir düşüş yaşamış. Çünkü fotoğraflardan anlaşıldığı kadarıyla çok az yapısal hasar var.

Tabii ki bir de bizim Bursa uçağı var. Eminim bir çoğunuz duymuşsunuz biliyorsunuzdur ama ben yine de kısaca özetleyeyim. 1975 yılında, İzmir-İstanbul seferini gerçekleştiren bir yolcu uçağımız, Marmara Denizi’ne, Yeşilköy açıklarına düşüyor. Bu olayı ilginç ve esrarengiz kılan detay ise, 30 Ocak 1975 tarihinden bugüne Yeşilköy’ün sadece birkaç mil açığında bulunan enkazın ve cesetlerin çıkartılmamış olmasıdır. Evet, bugün Bursa isimli uçak hala Marmara Denizi’nin karanlık sularından gün yüzüne çıkacağı günü bekliyor.

KEREM GÖK STORE AÇILDI! BENCE BİR GÖZ ATIN...

"TÜRK SİVİL HAVACILIK TARİHİNE DAMGASINI VURAN UÇAK KAZALARI"