En İyi Uçuş Deneyimleri

Uçmak insanın doğasına ne kadar aykırı bir eylem olsa da, alet yapma yeteneğimiz sayesinde bunu uzun yıllardır başarıyoruz…

İnsanoğlunun uçabilen araçlar yapmasının, ulaşım gibi temel bir ihtiyacı karşılaması bir yana, tutku boyutundaki eğlence niteliği de asla göz ardı edilmemiş. Bugün dünyanın bir çok yerinde uçma eylemi A noktasından B noktasına ulaşmak için değil, adrenalin salgılamak, keyifli vakit geçirmek ve yeni bir deneyim kazanmak için yapılıyor.

Biz de bugün, o deneyimlerin en güzellerini konuşacağız. Hemen belirteyim, liste tamamen benim tercihlerim doğrultusunda şekillendi.

Listenin 10. sırasında First Class uçmak var. Düşünün listenin 10. maddesi First Class uçmak, daha nasıl uçuş deneyimlerinden bahsedeceğim siz düşünün. Neyse, şimdi First class’da uçmak neden iyi bir deneyim buna dönelim.

First class bir uçuş yaptığınızda, aslında size bir koltuk değil bir deneyim satılıyor. Uçaktayken, odanızdaki rahatlığınızda uyuyabilmek, menüde olan olmayan her yemeği sipariş edip afiyetle yemek hatta uçakta duş almak bu deneyimle ilgili anlatılacak onlarca şeyden yalnızca bazıları. Tabii, hayatta her şeyin bir bedeli var…

Bilet ücretlerinin binlerce hatta on binlerce dolar olduğunu hatırlatayım.

Gönül isterdi ki, böyle havaya sıkmak yerine burada size first class anılarımı anlatayım ama anlatamam. Çünkü yok!

9. sırada sportif hava araçları yapılan uçuşlar var. Kesinlikle yaşanılması gereken bir deneyim olduğunu düşünüyorum çünkü bence uçmanın doğal halini bu araçlar ile uçarak yaşayabilirsiniz. Yamaç Paraşütü olur, paramotor olur, paratrike olur, microlight olur, planör olur artık ne olursa, kesinlikle bunlardan biriyle uçmak çok keyifli olur.

Böyle rüzgar yüzünüze çarparak, uçma hissini bütün bedeninizle hissederek uçmak. Şu an nasıl istedim nasıl arzuladım bir sportif hava aracı ile uçmayı anlatamam.

8. sıradaki deneyimimiz, Boeing B-29’un burun kısmında uçmak. Aslında hepimiz B-29’u kötü şöhreti ile tanıyoruz. Biliyorsunuz, atom bombalarını Japonya’ya bırakan model Enola Gay’da bir Boeing B-29’du.

İkinci Dünya Savaşı’nın yetenekli bombardıman uçağı B-29, farklı tasarımı ile muhteşem bir uçuş deneyimi vaad ediyor. Camdan oluşan burun kısmına oturup gökyüzünde uçmanın bizi ne muazzam manzaralara şahit edeceğinden hiç şüphem yok.

Önünde otururken uçağın bir buluta daldığını hayal edebiliyor musunuz? Dünya’da hala uçabilen sadece iki B-29 kaldığını da göz önünde bulundurursak, bu gerçekten özel bir deneyim…

7. sırada Jetpack ile uçmak var. San Andreas’ta rocketman şifresi yazarak büyüyen bir nesil için yeri ayrı olan jetpack’in dünyada başarılı uygulamaları var. Ancak tahmin edebileceğiniz gibi çok pahalı ve verimsiz bir sistem. Bu yüzden sadece zaman zaman gösteriler için kullanılıyor.

Keşke her şey GTA’daki gibi olsa değil mi…

6. sırada MIG-29 ile uçmak var. Soğuk Savaş yıllarının insanlığa mirası olan MIG-29, dördüncü nesil savaş jetleri arasında en özel olanlarından biridir. Soğuk Savaş yıllarında batıdan bir sır gibi saklanan bu uçak, Sovyetler Birliği’nin dağılması ardından her şeyi ile pazarlanmaya başlandı. Bugün, Rusya’ya gidip 15-20 bin Euro arası bir ücret ödeyerek MIG-29’un arka koltuğunda uçma deneyimini yaşayabilir, 60 bin feetten dünyanın nasıl gözüktüğünü öğrenebilirsiniz.

MIG-29 ile uçuş olayını merak edenler varsa, bu hizmeti sağlayan şirket yakın zamanda sitelerine Türkçe dil desteği de eklemişler. Açıklama kısmına linki bırakıyorum, oradan göz atabilirsiniz. Hazır açıklama kısmına gitmişken, Kerem Gök Store’de 15 Haziran 2017 tarihine kadar yaptığım bir kampanya ile ilgili de bilgi veriyorum, ona da bakarsınız.

5. Sırada, listenin en zevkli deneyimlerinden biri var; Zero G… Amerika Birleşik Devletleri’nin çeşitli şehirlerinde ve Fransa’da gerçekleştirebileceğiniz bu özel uçuş, size yer çekimsiz ortamı yaşatıyor. Airbus A300 ve Boeing 727 ile yapılan bu uçuşta, uçak güvenli irtifaya ulaştıktan sonra pilotlar uçağın burnunu 45 dereceye kadar dikiyor ve uçak bir noktadan sonra havada tutunamayacak kadar yavaşlıyor. Yani uçak serbest düşüşe başlıyor, bu sırada uçağın kabinindekilerde yer çekimsiz ortam deneyimini yaşıyor.

Yaklaşık 5 bin dolar gibi bir ücret karşılığında bu deneyimi yaşamanız da mümkün, aklınızda olsun…

Bu arada devam etmeden önce şunu söyleyim, listenin bundan sonrasını para satın alamıyor. Alamıyor yani olmuyor, parayla hallolacak şeyler değil listenin bundan sonrası. Hadi devam edelim şimdi.

Listenin 4. sırasında en özel uçuş deneyimlerinden biri var. Her ne kadar artık bu deneyimi satın almak mümkün değilse bile, çok değil 15 sene önce bazı özel insanlar bunu yaşamışlar. Concorde ile yolculuk yapmak, Atlas Okyanusunu ses hızının iki katında aşmak ve Londra’dan New York’a sadece 3 saatte ulaşmak öyle tahmin ediyorum ki en özel uçuş deneyimlerinden biri olurdu.

Bunu özel kılan artık mümkün olmaması mı yoksa mümkün bile bu kadar özel miydi bilmiyorum ama ben bu zarif kuşla yolculuk yapmayı gerçekten çok isterdim.

Listenin sonlarına yaklaşırken, paranı satın alamayacağı deneyimlerden bahsetmeye başladığımın farkındayım. Bunlardan bir diğeri,ise; Lockheed U-2 ile uçmak. Biliyorum işin içine farklı ve uç modeller girdiğinde bunun bir sınırı yok, yani neden SR-71 ile uçmak yok bu listede diyebilirsiniz ama unutmayın ki U-2 hala serviste ve dünyanın bir yerlerinde uçmaya devam ediyor.

Nasıl olur nasıl denk gelir bilmem ama bir şekilde U-2 ile uçmak gibi şansınız olursa, işte o zaman gerçek anlamda gökyüzünün sınırlarını zorlamış olursunuz.

Listenin zirvesine, yaklaşırken en uç deneyimlerden biriyle karşılaşıyoruz. Karşınızda Ayves Rosi ya da herkesin bildiği ismiyle Jetman… Ama öyle hikayeden değil, gerçekten Jetman… Sahip olduğu ekipman ile, bedenini bir jet uçağının gövdesine dönüştürmüş durumda. 57 yaşındaki emekli İsviçreli Pilot, sahip olduğu ekipman sayesinde binlerce metre yüksekliğe ulaşabiliyor. Bugüne kadar maksimum 304 kilometre hıza çıkabilen bu çılgın adamın, Emirates’in A380’leri ile birlikte uçuş gerçekleştirdiğini de hatırlatalım.

Yani adam uçmayı pilotluğu falan aşmış artık bizzat kendi uçak olmuş. Şimdi listenin birinci sırasına geliyoruz.

Tekrar etmem de fayda var ki son bir kaç madde de olduğu gibi bu da paranın satın alabileceği bir deneyim değil. Hatta belki bazılarına göre birinciliği hak eden bir şey de değil ama bu listeyi ben hazırlıyorsam, birinciyi de ben belirlerim. Listenin birinci sırasında bir Türk savaş pilotunun arkasında uçmak var. Bir gün kısmet olur mu bilemem ama “Anadolu Kartalları” filminin çekimleri sırasında Engin Altandüzyatan’a kısmet olmuş.

KEREM GÖK STORE AÇILDI! BENCE BİR GÖZ ATIN...

"TÜRK SİVİL HAVACILIK TARİHİNE DAMGASINI VURAN UÇAK KAZALARI"