En Ölümcül 10 Uçak Kazası

Bir yolcu uçağı düştüğü zaman, sonuç genellikle “facia” olarak nitelendirilebilecek boyutlarda olur. Ama tarihte bazı kazalar var ki, “facia” kelimesi bile ortaya çıkan tablonun özetlenmesi için yetersiz kalır. İşte o kazalar…

10 – 25 Mayıs 1979, ABD

Aa191_ohare

Amerikan Hava Yolları’na ait bir McDonnell Douglas DC-10, Chicago’dan kalktıktan kısa süre sonra sol motoru koptu. Kalktığı havalimanına dönmeye çalışan uçak, inişi sırasında takla atmıştır. Uçakta bulunan 271 kişi ve olası kurtarma operasyonu için apronda bekleyen 2 görevli bu kazada hayatını kaybetmiştir.

 

9 – 19 Şubat 2003 – İran

iran-crash

İran İslam Devrimi Muhafızlarını taşıyan bir Ilyushin 76MD tipi uçak, Siraç Dağları’nın zirvesine 330 feet kala düştü. Uçakta bulunan 275 kişinin tamamı hayatını kaybetti.

 

8 – 7 Mart 1988, Basra Körfezi

A300_Iran_Air_EP-IBT_THR_May_2010

İran Hava Yolları’na ait bir Airbus A300, Basra Körfezi’ndeki bir ABD donanma gemisinden atılan füze ile vuruldu. Seyir irtifasında iken füze ile vurularak düşen dev A300’de bulunan herkes hayatını kaybetti. 290 kişinin hayatına mal olan bu olay sonrasında ABD, İran’dan asla özür dilemedi. ABD’nin iddiası, A300’ün kimliği niteliğindeki transponder cihazından gelen bilgilerin, onun savaş gemisine yaklaşan bir F-14 savaş uçağı olduğu doğrultusundaydı. Bir yolcu uçağının transponder cihazının neden radar ekranında bir savaş uçağı olarak algılandığı ile ilgili halen tatmin edici bir açıklama yapılabilmiş değil.

Bu olayla ilgili unutmadan şu bilgiyi de ekleyelim. Bir yolcu uçağını füze ile vurarak 290 masum insanın ölümüne neden olan savaş gemisinin mürettebatı, Amerika’ya döndüğünde halk tarafından kahraman gibi karşılanmıştır.

 

7 – 17 Temmuz 2014, Ukrayna

MH17-kokpit

Malezya Hava Yolları’na bir Boeing 777, Ukrayna hava sahasına girdikten kısa süre sonra yerden atılan bir füze vuruldu. Uçakta bulunan 295 kişiden kurtulan olmadı. Uçağı kimin ya da kimlerin, ne için vurduğu halen bilinmemekte. Ayrıca, bu olaydan yalnızca bir kaç ay kaybolan ve hala bulunamayan Malezya Hava Yolları’na ait bir diğer Boeing 777 bu olay arasında bir bağlantı olup olmadığı da herkesin merak ettiği bir başka soru olarak karşımızda duruyor.

 

6 – 19 Ağustos 1980, Suudi Arabistan

HZ-AHK-suudi-arabistan-havayollari-ucak-kazasi

Suudi Arabistan Hava Yolları’na ait bir Lockheed L-1011, Riyad Havalimanı’ndan kalktıktan dakikalar sonra kargo bölümünde bir yangın başladı. Pilotlar, uçağı tekrar Riyad Havalimanı’na indirmeyi başarsalar da, havalimanı itfaiyesinin geç müdahalesi faciayı doğurdu. Uçakta bulunan 301 kişiden kurtulan olmadı.

 

5 – 23 Haziran 1985, Atlas Okyanusu

Boeing_747-237B,_Air-India_AN1090659

Hindistan Hava Yolları’na ait bir Boeing 747, kargo bölümündeki bombanın patlaması sonucunda İrlanda açıklarındayken havada parçalandı. Uçakta bulunan 329 kişinin tamamı hayatını kaybetti. Bu eylemin kim tarafından ne amaçla yapıldığı konusundaki tartışmalar halen sürmektedir. Bombalı valizin kim tarafından uçağa verildiği ise halen bulunamamıştır.

 

4 – 03 Mart 1974, Paris

McDonnell_Douglas_DC-10-10,_Turkish_Airlines_AN1815013

Türk Hava Yolları’na ait bir McDonnell Douglas DC-10, İstanbul-Paris-Londra seferinin iki ayağı olan Paris-Londra seferi sırasında düştü. Paris’ten kalktıktan dakikalar sonra kargo kapısı açılan uçak, hasar aldı ve kontrolünü kaybetti. Paris yakınlarındaki Ermononville ormanına yaklaşık 470 knot hızla çakılan uçaktan sağ kurtulan olmadı, 346 kişi hayatını kaybetti. Bu, o tarihte yaşanan en büyük uçak kazasıydı ve bir önceki en büyük kazayı ikiye katlayarak bu unvanı kazanmıştı.

 

3 – 12 Kasım 1996, Hindistan

hindistan-havada-carpisan-ucaklar

Yeni Delhi Havalimanı’na iniş için alçalmakta olan Kazakistan Hava Yolları’na ait bir Ilyushin 76 ile, aynı meydandan kalkan ve tırmanışta olan Suudi Arabistan Hava Yolları’na ait bir Boeing 747, 15 bin feet irtifada çarpıştı. İki uçaktan da kurtulan yoktu. Kazakistan uçağında 37, Suudi Arabistan uçağında 312 kişi olmak üzere toplam 349 kişi hayatını kaybetti. Kazaya, Kazakistan Hava Yolları uçağının, kule talimatları dışında hareket etmesi sebep olmuştu.

 

2 – 12 Ağustos 1985, Japonya

JAL123-enkaz-parcasi

Japon Hava Yolları’na ait bir Boeing 747, Osutaka Dağı’na çakıldı. Kazaya, uçağın kuyruk kısmındaki basınç bölmesinin havada patlaması sebep oldu. Bir onarım hatası sonucunda, iç-dış basınç farkına dayamayan bölmenin patlaması, uçağın dikey sabitleyicisi koparmış ve o bölgeden geçen hidrolik hattına zarar vermişti. 20 dakika boyunca uçakla mücadele eden pilotlar en nihayetinde savaşı kaybetmişti. Uçakta bulunan 524 kişiden sadece 4 kişi mucizevi bir şekilde hayatta kalmıştı. 520 kişinin hikayesi ise, Osutaka Dağı’nda son bulmuştu.

 

1 – 27 Mart 1977, Kanarya Adaları

tenerife-gear

Kanarya Adaları’nın en büyüğü olan Tenerife Adası’nda, Pan Am ve KLM Hava Yolları’na ait iki Boeing 747 yerde çarpıştı. Kalkış için pistte hızlanan KLM’ye ait Boeing 747, aynı pistte taksi yapan Pan Am’a ait Boeing 747 ile çarpıştı. Toplam 583 kişi hayatını kaybetti.

Tenerife Kazası’nın tüm detaylarının yer aldığı yazıma buradan ulaşabilirsiniz…

TÜRK SİVİL HAVACILIK TARİHİNE DAMGASINI VURAN UÇAK KAZALARI

KEREM GÖK STORE AÇILDI! BENCE BİR GÖZ ATIN...

"TÜRK SİVİL HAVACILIK TARİHİNE DAMGASINI VURAN UÇAK KAZALARI"