“Dünyanın en iyi otomobili” ile Cumartesi gezmesi

Mükemmel bir dış tasarım, doruklarda yaşanan bir sürüş zevki ve kulaklarda yankılanan etkileyici motor sesi… Daha ne olsun?

Meşhur Top Gear programının babası Jeremy Clarkson’a göre, dünyanın en iyi otomobili imiş! Ferrari F355’den bahsediyoruz. Bana göre gelmiş geçmiş en güzel Ferrari modelleri arasında ilk 3’te yeri var. Çocukluğum boyunca “süper otomobil” denildiğinde hep aklımda canlanan model F355 oldu. En büyük hayalimdi, aslına bakarsanız hala öyle…ferrari_355_spider_turkey_istanbul

Evet, hala bir Ferrari F355’e sahip olamadım. Ama onunla kısa süreli de olsa bir aşk yaşama fırsatına eriştim. Muhteşem sesi, eşsiz tasarımı, aslına bakarsanız her detayı ile aşık olunası bir otomobil.

1994 yılında piyasaya çıkan Ferrari F355, ilk etapta “Berlinetta” ve “GTS” modelleri ile satışa sunuldu. “Berlinetta” modeli bildiğimiz coupe versiyondu. “GTS” ise sert tavana sahip bir “targa” varyasyonu idi. Bir yıl sonra, 1995 yılında “Ferrari F355 Spider” ortaya çıktı. “Spider” cabrio bir modeldi ve tentesini katlanarak tam olarak üstünü açabiliyordu. 1998 yılında otomatik şanzıman seçeneği geldi. “F1” model uzantısını alan otomatik şanzımanlı modellerin vites değişimleri direksiyon arkasındaki kulakçıklardan yapılıyordu.

ferrari_f355_direksiyon

Havaların yeni yeni ısınmaya başladığı bir bahar günü Ferrari F355 Spider ile kısa bir Cumartesi gezintisine çıkma imkanı buldum. Otomobili çok uzun süre kullanma imkanım olmadı ama co-pilot koltuğunda da fazlasıyla keyif aldığımı söyleyebilirim.

Her şeyden önce bu tarz otomobillerin tümünde olduğu gibi, F355’te çok sert bir debriyaja sahip. Ayrıca ön tekerleklerin konumundan dolayı, debriyaj pedalı ile fren pedalı arasındaki mesafe alışılagelmişten daha az. Vites geçişleri sırasında çıkan tok bir “klik” sesi tek kelimeyle cezp edici. Hızlanma, frenaj ve sürüş keyfi olabilecek en iyi seviyede. Motorun, her devirde bambaşka bir tınısı var. Sanırım ondan daha iyi ses çıkaran bir otomobil daha görmedim.

ferrari_f355_spider_istanbul

1998 model bir otomobil nasıl bu kadar dikkat çekebilir? Envai çeşit süper spor otomobil ile geçtiğimiz yollarda en çok dikkat çeken otomobillerden biri, şüphesiz 1998 model kırmızı Ferrari F355 Spider idi. Arkasında homurdanan motoru ile koca bir go-kart otomobilini andıran F355, her anlamda çok keyifliydi. Şu sıralar Türkiye’deki F355 popülasyonu iyice azalmış durumda. Çok yakında bu efsane modelin gerçek bir klasik sınıfına gireceği kesin. Umuyoruz ki Türkiye’de de iyi kondisyonda ve iyi korunmuş otomobillerin varlığı devam eder…

 

KEREM GÖK STORE AÇILDI! BENCE BİR GÖZ ATIN...

"TÜRK SİVİL HAVACILIK TARİHİNE DAMGASINI VURAN UÇAK KAZALARI"

RelatedPost