Ferrari F40 Karlı Dağ Yollarında!

Ferrari F40, otomobil dünyasının efsane klasikleri arasında. Ama gelin görün ki birileri pek kıymetini bilmiyor…

Garajınızda Ferrari F40 gibi nadide bir klasik barındırabilecek kadar zenginsiniz ve haliyle her zengin gibi bir kış tatili planlıyorsunuz. Farz edelim, F40 dışında bir otomobiliniz de yok. Yine de o güzelim Ferrari’yi karlı dağ yollarına sokar mısınız? Sanmıyorum, gerekirse gidip sırf o tatil için bir SUV satın alırsınız. Çünkü zenginsiniz!

Ferrari F40’ı karlı dağ yollarına sokan çılgın pek bizim gibi düşünmemiş. Eminim garajında bu iş uygun daha nice otomobil vardır. Yoksa bile satın alacak gücü vardır. Ama sanırım birazda medyatik olmak adına bu tatile Ferrari F40 ile çıkmak gibi bir çılgınlık yapmış.

Gördüğünüz gibi, bizim en büyük hayallerimiz nasıl bazen başkalarının elinin kiri olabiliyor.

Unutmadan; her çılgınca iş de olduğu bu işin bir tarafında da Red Bull ile bağlantı var. Ama Red Bull, henüz aşağıdaki video dışında konuya açıklık getirmek adına bir şey yapmamış. Sanırım bizim fazla gözümüzde büyüttüğümüz bu çalışma sonrasında Red Bull’a bu küçük viral video yetmiş.

Bu arada, çılgın sürücünün adını da analım: Takeshi Kimura.

Ferrari F40

Ferrari markasının 40. yılı için 1987 yılında ürettiği çok özel bir modeldir. Pininfarina tarafından tasarlanmıştır. Çift turbolu, 2,9 litre hacminde bir V8 motora sahiptir. Otomobilin arkasına konumlandırılmış güç ünitesi 478 beygir güç üretmektedir. 5 ileri manuel şanzımana sahip Ferrari F40, 0-100 kilometre hızlanmasını 4.1 saniyede tamamlamaktadır. Maksimum hızı ise saatte 320 kilometre. 1996 yılına kadar üretimi devam eden efsane model, toplamda 1311 adet üretilmiştir. Her otomobilin olduğu gibi bunun da yakıt tüketimini merak edenler mutlaka olacaktır; 100 kilometrede ortalama 18 litre…

Ferrari F40, hidrolik direksiyon, ABS, klima, radyo-ses sistemi gibi donanımlardan mahrum bırakılmıştır. Bunun amacı ise, onu gerçek manada caddelerde boy gösteren bir pist otomobili olarak tasarlamış olmasıdır.

Her ne kadar icimiz acıyarak izlesek de, ortaya çıkan görüntüler son derece güzel ve özgün olmuş. Red Bull’a ve F40 ile karlı yollarda harikalar yaratan Takeshi Kimura’ya sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz…