Bu adama baktıkça dünyaya ait olduğumu hissediyorum; Gürkan Genç

Son zamanlarda gündemden çok bunaldığınızın farkındayım. Şimdi verin elinizi bana ve her şeyden biraz olsun uzaklaşalım…

Ülkelerin olması, sınırların konması kendimi bildim bileli anlamadığım bir şeydir. Ben bir insanım, dünyaya geldim ve bu dünya benim! Belki çölde yıldızları seyretmek istiyorum, belki de okyanusta yüzmek istiyorum. Buna kim nasıl engel olabilir?

Oluyorlar işte… Bildiğimiz hikaye, çok uzatmayacağım. Düşündükçe daha iyi anlıyor, daha çok ısınıyorum bu gezgin kafasına. Gezgin ama öyle 10-15 ülke görüp “gezginim ben yea” gezginlerinden değil. Dünya görüşü olarak, hayat tarzı olarak, bir bütün olarak gezgin olmaktan bahsediyorum.

Mesela mı? Gürkan Genç. Arkadaşlar bu adam bisikletiyle dünyayı turluyor! Ne kadar imkansız, ne kadar ütopik görünüyor değil mi? Senin benim için öyle görünüyor dursun, bu adam senelerdir dünyayı bisikletiyle geziyor!

15 Ocak 1979 tarihinde Ankara’da doğdu. Önce işine bisikletle gidip gelmeye başladı. Sonra bisikletle Türkiye’yi turladı. 2011 yılında Samsun’dan yola çıktı, 11 ülke ve 950 şehir geçerek yaklaşık 1 yılda 12 bin 500 kilometre kat etti ve Japonya’ya vardı. 9 Eylül 2012’de bu kez bisikletiyle dünya turuna çıktı. Hala yolda. Evet, yola çıktığından beri bir kez bile Türkiye’ye dönmedi. Tam 1584 gündür dünyanın bir yerlerinde pedal çeviriyor. Şu ana kadar 50 bin kilometreden fazla yol kat etmiş ve şu an 42. ülkesi Arjantin’de. 2020’de dünya turunu tamamlayarak, yaklaşık 8 yılın ardından Türkiye’ye dönecek.

Ne zaman gündemden, yaşananlardan ya da yaşanmayanlardan dolayı çok bunalsam kendimi Gürkan Genç’in sayfasında buluyorum. Yaşadıklarını hayal etmeye çalışıyorum. 8 yılın ardından döndüğünde hissedeceklerini merak ediyorum. En güzeli de onun sayesinde kendimi dünyanın bir yerlerinde kaybolmuş buluyorum.

Bir de Rotasız Seyyah Mehmet Genç var ki, onun için de ayrı bir yazı yazacağım.

Her şeyden bunaldığımda dönüp yaptıklarınıza bakıyor, cesaretleniyor, güç buluyor, umutlanıyor ve her şeyden önemlisi kendimi dünyaya ait hissediyorum.

Beyler, iyi ki varsınız…

Gürkan Genç’in web sitesi

KEREM GÖK STORE AÇILDI! BENCE BİR GÖZ ATIN...

"TÜRK SİVİL HAVACILIK TARİHİNE DAMGASINI VURAN UÇAK KAZALARI"