Harmony of the Seas – 10 Adımda Dünyanın En Büyük Yolcu Gemisi

Harmony of the Seas, yani dünyanın en büyük gemisi geçtiğimiz Pazar günü ilk seferine çıktı.

15 Mayıs 2016 Pazar günü, Fransa’nın güneyindeki Saint-Nazaire Limanı’nda tarihi bir anın tanıklığı için telaşlı bir koşuşturmaca vardı. Yaklaşık 40 bin kişi, dünyanın yeni devi olan Harmony of the Seas isimli yolcu gemisini ilk seferine uğurlamak için toplanmıştı. Yüzen şehir, öğle saatlerinde ilk seferi için Fransa’dan ayrıldı ve İngiltere’nin Southampton şehrine doğru yola çıktı.

Tüm dünyada ses getiren ve her kesimin ilgisini çekmeyi başaran yeni dev hakkında ben de bir şeyler toparladım.

1- Yapımına 2012 yılında başlandı. Maliyeti kesin olarak açıklanmadı ama 1 milyar euro olduğu tahmin ediliyor.

2- Denizlik dünyası ile çok yakından ilgilenmiyorsanız muhtemelen sizin için tek bir ölçü birimi vardır o da; Titanik! O yüzden basit bir karşılaştırma ile büyüklüğü konusunda fikir edinmenizi sağlayabilirim. Bu gemi, Titanik’ten 3 kat daha büyük!

3- O zaman rakamlardan konuşmaya devam edelim. 362 metre uzunluğunda, 66 metre genişliğinde ve 73 metre yüksekliğinde.

4- 2 bin 747 kabinde tam 6 bin 780 yolcuyu ağırlayabilir.

5- Mürettebatın ise 2 bin 100 dolaylarında olması planlanıyor. Yani 10 bine yakın insan bu gemi ile denizin ortasında olacak.

6- Nasıl ölçtüler bilmiyorum ama ağırlığı 227 bin ton.

7- Bu ağırlığa kaldıracak güç üniteleri ise akıl alır cinsten değil. Yedek üniteler ve manevralarda kullanılan trusterler dahil toplam 15 farklı motora sahip. Bu motorlar toplamda 40 bin beygirden fazla güç üretiyor. Evet, 40 BİN!

8- Dünyanın en büyük gemisi olmasa da bugüne kadar üretilmiş en geniş olma özelliğini taşıyor. Genişliğini tekrar belirtmek gerekirse tam 66 metre.

9- İçinde barındırdığı tesislerden bahsetmek özellikle lüks kruvazörler ile ilgili bir klişe haline geldi. Yani tahmin edebileceğiniz gibi tiyatro salonlarından her zevke hitap edecek restoranlara kadar bir çok tesis bu dev gemide de mevcut. Şunu da ekleyeyim geminin içinde 23 adet havuz mevcut.

10- Kimse batmayacağını konusunda iddialı konuşmalar yapamıyor…

KEREM GÖK STORE AÇILDI! BENCE BİR GÖZ ATIN...

"TÜRK SİVİL HAVACILIK TARİHİNE DAMGASINI VURAN UÇAK KAZALARI"