Bugün 15 Mayıs Hava Şehitlerini Anma Günü

Bugün 15 Mayıs Hava Şehitlerini Anma Günü. Her 15 Mayıs’da olduğu gibi bugün de son yolculuğunu gökyüzünde yapanları saygı ile anıyoruz…

Edirnekapı Şehitliği’ni bilmeyen yoktur. Ama Edirnekapı Şehitliği’ndeki hava şehitleri için yapılan mezarları az kişi bilir. Fırsat buldukça ziyaret ettiğim Edirnekapı Şehitliği, ülkemizde yaşanan uçak kazalarının bir anıtı adeta…

1914 yılında İstanbul’dan yola çıkarak Mısır’a ulaşmaya çalışan Yüzbaşı Fethi Bey ve Üsteğmen Sadık Bey ne yazık ki bu parkuru tamamlayamamış ve bugün İsrail sınırları içinde bulunan Taberiye Gölü yakınlarında düşmüştür. İlk hava şehitlerimiz olan Yüzbaşı Fethi Bey ve Üsteğmen Sadık Bey’in mezarları Şam’da bulunan Emevi Camii’nin Eyyübi Türbesinde bulunmaktadır.

İlk hava şehitlerimiz için İstanbul Fatih’te Saraçhane’deki Fatih Parkı’nda bir anıt yapılmaya başlanır. Anıtın temeli 2 Nisan 1914’te atılır ancak 1916’da tamamlanabilir. Mimar Vedat Tek’in eseri olan anıtta her yıl ölüm yıl dönümlerinde tören yapılır.

1926’dan itibaren Türk Havacılığının efsanelerinden Binbaşı Fazıl Bey’in şahadet günü olan 27 Ocak (1923 yılında öğrencisi ile şehit olmuştur) Hava Şehitlerini Anma Günü olarak ilan edilir. Ancak soğuk nedeniyle katılımın kısıtlı olması, bazen iptal edilen törenler nedeniyle 1935’te Türk Hava Kurumu tarafından bir karar alınır. Tarih olarak 15 Mayıs belirlenir.

15 Mayıs Hava Şehitlerini Anma Günü vesilesi ile tüm hava şehitlerimizi saygı ile anıyorum…