Havacılık Hakkında İlginç Bilgiler

Havacılık konusunda her detayın çok ilgi çekici olduğunu biliyorum. Bugün o ilgi çekici detaylar arasında en ilgi çekici olanlarına göz atacağız…

-Dünyadaki insanların yüzde 95’i hayatları boyunca hiç uçağa binmemişlerdir! Evet, gerçekten insanların sadece yüzde 5’i uçak yolculuğu gerçekleştirebiliyor. Şöyle bir etrafınıza bakarak bu oranın gerçekçilikten uzak olduğunu düşünebilirsiniz. Ama Afrika’yı, Hindistan’ı ve Çin’in ücra köşelerini göz önünde bulundurduğunuzda gayet olası. Yani daha önce uçak yolculuğu yaptıysanız, dünyadaki yüzde 5’lik şanslı azınlıktansınız.

-Tüm dünyadaki hava yolu endüstrisinin büyüklüğü yaklaşık 640 milyar dolardır.

-Bir Boeing 747-400’de kullanılan kabloların uzunluğu 274 kilometredir. 747-400’de kullanılan boru ve hortumların uzunluğu ise 8 kilometreyi bulmaktadır.

-Aslına bakarsanız, hava yolu dünyanın en güvenli ulaşım şekli değildir. Bazı kaynaklara göre dünyanın en güvenli ulaşım şekli asansör ve yürüyen merdivenlerdi. Yani bazı otoriteler gibi asansör ve yürüyen merdivenlerin ulaşım aracı olarak varsayarsak hava yolu dünyanın ikinci en güvenli ulaşım şekli olarak karşımıza çıkıyor.

-1989’un Ağustos ayında, Avustralya merkezli Qantas Hava Yollarına ait bir Boeing 747-400 Londra’dan Sidney’e direkt olarak uçmuştur. Toplamda 20 saat 9 dakika süren bu yolculuk halen yakıt ikmali yapmadan gerçekleştirilen en uzun uçuş olarak anılmaktadır. Kargo ya da yolcu yükü olmadan gerçekleştirilen bu uçuşun bir teslimat uçuşu olduğunu ve 747’nin sadece 23 görevli taşıdığını da ekleyelim.

-Sidneyli bir milyoner olan Julian Hayward, Airbus A380 ilk ticari uçuşunun ilk biletini 110 bin dolar ödeyerek satın almıştır. A380 için bilet alan ilk insan olmanın bedelini ödeyen Julian, 25 Ekim 2007’te gerçekleştirilen ilk ticari A380 seferinin yolcusu olmuştur.

-Modern yolcu jetleri, 1960’lı yıllardaki ilk yolcu jetlerine oranla neredeyse yüzde 70 daha verimlidir.

-En fazla yolcu uçağına sahip olan hava yolu şirketi Amerikan Hava Yolları’dır ve filosunda 1789 adet uçak bulundurmaktadır. Filosu en geniş hava yolu şirketleri listesinin ilk 5 sırası Amerikan şirketlerinden oluşmaktadır ve Delta, United Airlines gibi şirketlerinde aktif filoları 1000 uçağın üzerindedir. Türk Hava Yolları filosunda ise 337 adet uçak bulunmaktadır.

-Dünyanın en fazla ülkesine uçan hava yolu şirketi Türk Hava Yolları’dır. Türk Hava Yolları 106 ülkeye sefer düzenlemektedir. İkinci sıradaki Lufthansa’da ise bu sayı 83’tür.

-Hollanda’nın bayrak taşıyıcısı şirketi KLM, dünyanın en eski havayolu şirketidir. 1919 yılında kurulan KLM, 17 Mayıs 1920 yılında Amsterdam-Londra uçuşunu yaparak faaliyetlerine başlamıştır.

-Amerikan Havayolları, 1987 yılında bir karar aldı ve first class yolcu ikramlarındaki salatadaki zeytin sayısını 1 adet azalttı. Şirket bu sayede 1 yılda 40 bin dolarlık tasarruf sağladı.

-Bir tasarruf hikayesi de günümüzden gelsin. Yine Amerikan Hava Yolları, kokpitte kullanılan dökümanları kağıda basmak yerine tablet kullanmaya başlamış ve azalan ağırlık sayesinde yılda 1.2 milyon dolarlık yakıt tasarrufu sağlamıştır.

-Airbus A380 4 milyon parçadan oluşmaktadır. Ve bu milyonlarca parçanın tüm kontrolü kokpitteki butonlarla sağlanır.

-Bir Boeing 747-400’ün kokpit camının fiyatı ortalama bir BMW’nin etiket fiyatı ile aynıdır.

-Dünyanın en yoğun havalimanı Atlanta’da bulunan Hartsfield-Jackson havalimanıdır ve yıllık 104 milyon yolcu tarafından kullanılmaktadır. İkinci sırada yer alan Pekin Havalimanı 94 milyon, üçüncü sıradaki Dubai Havalimanı 83 milyon yolcuyu ağırlamaktadır. Atatürk Havalimanı ise, dünyanın en kalabalık havalimanları listesinde 14. sıradadır ve yıllık 60 milyon yolcu tarafından kullanılmaktadır.

-Singapur Hava Yolları, kabinde dağıttığı ikramlar için her yıl 700 milyon dolar harcamaktadır ve bu bütçenin 16 milyon doları şarap ikramlarına ayrılmıştır. First class yolcuları için her ay 20 bin şişe alkol satın alan Singapur Hava Yolları, dünyanın en çok şampanya satın alan şirketlerden bir tanesidir.

-Amerika Birleşik Devletleri’nde her gün 30 bin uçuşta 2 milyondan fazla insan uçak yolculuğu yapar.

-Avustralya merkezli Qantas Hava Yolları 1920 yılında kurulmuştur ve dünyanın en eski hava yolu şirketlerinden biridir. Çok yakında 100. yılını kutlayacak olan şirket, köklü tarihinde hiç ölümcül kazaya karışmamıştır ve günümüzde en güvenli havayolu şirketi unvanına sahiptir.

-Dubai merkezli Emirates, 120 farklı milletten kabin görevlisi istihdam etmektedir ve bu da onu çalışan profili açısından en çok uluslu hava yolu şirketi yapmaktadır.

-Uçaklar bazı acil durum inişlerinden önce, güvenli şekilde iniş gerçekleştirebilecekleri ağırlığa düşmek için bilinçli olarak yakıt boşaltabilirler. Yani bir uçak yolculuğunuz esnasında kanatlardan süzülen yakıtı görürseniz telaş yapmayın…

-Son olarak. Dünyanın en küçük jet motorlu uçağı BD-5 Micro modelidir. 1970’li yıllarda gökyüzü ile buluşan bu küçük jet toplam 150 adet üretilmiştir ve 30 tanesi halen uçabilir haldedir. 140 kilogram ağırlığa ve 4 metre uzunluğa sahip jet, saatte 340 kilometre hız yapabilmektedir.