Havacılık Tarihinin Kayıp Uçakları

Malezya Havayolları uçağı ilk değildi, umuyorum son olur…

Havacılık dünyası, 8 Mart 2014 tarihinde bir anda radar ekranlarından kaybolan olan Malezya Havayolları uçağı ile sarsıldı. Olay ilk etapta, bir Boeing 777’nin karıştığı ilk büyük kaza olarak dikkat çekmişti. Yani kaotik sonuçlar doğuracağı daha ilk andan belliydi.

Ama kimse bu kadarını beklemiyordu. Çünkü koca 777 ve taşıdığı 239 kişiden aylarca haber alınamadı. Ne uçağa ne de enkazına dair en ufak bir iz yoktu.

Ama geriye dönüp baktığımızda görüyoruz ki, Malezya Havayolları uçağına çok benzer başka olaylar da var. Gelin şimdi havacılık tarihinin kayıp uçaklarının hikayesine bir göz atalım.

Amelia Earhart

Onu, havacılık tarihinin en esrarengiz kadını olarak tanımlayabiliriz. 24 Temmuz 1897 tarihinde, Amerika’nın Kansas eyaletinde doğan bayan Amelia, 1928 yılında “Atlas Okyanusu’nu yolcu olarak geçen ilk kadın” olarak tarihe geçti. 4 sene sonra, yani 1932 yılında yolcu koltuğundan pilot koltuğuna terfi etti ve bu kez tek başına atlas okyanusunu geçti.

Amelia Earhart
Amelia Earhart

Sınırlarını zorlamayı ve zor olanın peşinden koşmayı fazlasıyla seven cesur kadın, 1937 yılında Fred Noonan ile birlikte bir dünya turuna çıktı. Locheed Electra tipi çift motorlu uçakla yola çıkan iki havacı, 2 temmuz 1937 tarihinde kayboldu.

Howland Adasına giderken, Pasifik okyanusu üzerinde kaybolan Amelia Earhart ve Fred Noonan’tın bulunduğu uçaktan hiçbir zaman haber alınamadı.

Bir efsaneye göre, Amelia’nın kayıt altına alınan son sözü ise çok manidar ve düşündürücüydü; kolaysa bulun beni…

 

Lockheed L-1049H Super Constellation
Lockheed L-1049H Super Constellation

1962 yılına gidiyoruz.

Filipinler aktarmalı olarak Kaliforniya’dan Vietnam’a asker taşıyan Lockheed L-1049H Super Constellation tipi uçak, Pasifik Okyanusu’nda kayboldu. Amerikan ordusu tarafından, Flying Tiger Line şirketinden kiralanan uçak bulunamadı. Uçakta bulunan 11 mürettebat ve 96 askerden, o tarihten bu yana hiç haber alınamadı.

 

Kaybolan Boeing 707
Kaybolan Boeing 707

Tarih 30 Ocak 1979

Brezilya merkezli Varig Havayolları’na ait bir Boeing 707, Rio de Jenerio – Tokyo arasında Los Angeles aktarmalı bir kargo seferi gerçekleştiriyordu. Tokyo’nun 200 kilometre açıklarında, pasifik okyanusu üzerindeyken uçak radar ekranından kayboldu.

O tarihten bu yana, ne enkazın herhangi bir parçasına ne de 6 mürettebata dair en ufak bir ize rastlanmadı.

Bu olayda değinmeden geçemeyeceğimiz iki detay mevcut…

Kayıp uçağın kaptan pilotu Araujo da Silva’nın adı, 1973 yılında yaşanan bir başka kaza ile anılıyordu. Silva, Paris Orly Havalimanı’na inişi sırasında düşen bir başka Boeing 707’nin pilotuydu. Bu kazada 123 hayatını kaybetmişti ve kurtulanlar arasında bulunan tecrübeli pilot, uçuşa devam etmiş ve 1979 yılında kaptanlık görevini üstlendiği uçakla beraber kaybolmuştu.

Bir diğer detay ise kayıp uçağın taşıdığı değerli kargoydu. Japon ressam Manabu Mabe’ye ait 153 eser, tokyo’ya taşınıyordu. Değeri 1 milyon doların üzerindeki eserler de uçakla birlikte sır olmuştu…

 

Learjet 35
Learjet 35

1983 yılına döndüğümüzde, Malezya havacılık tarihindeki tek kayıp uçağın, Malezya Havayolları uçağı olmadığını görüyoruz.

13 Şubat 1983 tarihinde, Learjet 35 tipi bir iş jeti, 3 yolcu ve 3 mürettebat ile Kuala Lumpur’dan Sri Lanka’ya doğru yola çıktı. Özel jetin sahibi Sri Lanka’lu multi-milyoner (ya da milyarder, adına ne derseniz…) Upali Wijewardena idi ve kendisi de yolcular arasındaydı.

Uçak, Kuala Lumpur’dan kalktıktan 15 dakika sonra radar ekranından kayboldu. Olaydan 6 gün sonra kayıp uçağa ait olduğu tahmin edilen bir ilk yardım ekipmanı (first aid) dışında ne yolculara ne de uçağa dair en ufak bir ize rastlanamadı.

 

Pakistan Havayolları - Fokker F-27
Pakistan Havayolları – Fokker F-27

Takvimler 25 temmuz 1989 tarihini gösterdiğinde, derin okyanuslarda devam eden kayıp uçakların tarihi yüksek dağlara çıkmıştı.

Pakistan Havayollarına ait bir Fokker F-27, Gilgit şehrinden Islamaba’da gitmek üzere yerel saat ile 07:36’da havalandı. Saatler 08:50’yi gösterdiğinde uçak ile hava trafik kontrolü arasında rutin bir iletişim gerçekleşti. Bu, Pakistan Havayolları uçağı ile kurulan son iletişimdi.

Himalayalara düştüğü tahmin edilen uçaktan hiçbir haber alınamadı. Enkazına dair hiçbir ize rastlanamadı. Uçak kaybolduktan sonra uzun süre boyunca hem havadan, hem de karadan arama çalışmaları devam etti ancak Fokker F-27, taşıdığı 54 kişiyle birlikte sır oldu…

Bu esrarengiz uçuşun numarası ise çok manidardı: 404…

404 NOT FOUND…

 

Kaybolan uçağın, olaydan 14 yıl önce Amerikan Havayolları filosundayken çekilen bir fotoğrafı.
Kaybolan uçağın, olaydan 14 yıl önce Amerikan Havayolları filosundayken çekilen bir fotoğrafı.

25 Mayıs 2003 tarihine gelindiğinde, havacılık tarihinin en esrarengiz olaylarından biri yaşanmıştır.

Miami merkezli bir şirket tarafından Angola Havayolları’na kiralanan bir Boeing 727, işletmecisi olan şirketin girdiği mali kriz nedeniyle tam 14 boyunca Luanda’da bulunan Quatro de Fevereiro Havalimanında kalmıştır. Uçağın havalimanında kaldığı 14 aylık süreçte yaklaşık 4 milyon dolarlık borcu birikmiştir.

25 mayıs 2003 günü, gün batımından hemen önce iki kişi 14 aydır havalimanında bekleyen bu uçağa binerler. Bunlardan birisi Amerikalı pilot ve uçuş mühendisi olan Ben Charles Pandilla’dır. Diğerinin ise Kongo Cumhuriyeti vatandaşı bir mekaniker olduğu düşünülüyor.

İki adam kısa sürede uçağı hazırlıyorlar ve kule ile iletişime geçmeden taksi yapmaya başlıyorlar. Kule görevlileri uçakla iletişim kurmaya çalışsalar bile herhangi bir cevap alamıyorlar ve Boeing 727, herhangi bir izin almadan piste girip alaca karanlıkta kalkışını gerçekleştiriyor. Transponderı da kapatılan uçak radar ekranında da görünmüyor ve uzaklaşarak gözden kayboluyor.

Olayın üzerinden yıllar geçmesine rağmen uçağa dair en ufak bir ize rastlanabilinmiş değil. Uçak miami merkezli bir şirkete ait ve Amerikan tescilli olduğu için olaya FBI ve CIA’de dahil oluyor. 11 Eylül travması had safhada devam ettiği için kayıp Boeing 727 muhtemel bir tehdit olarak algılanıyor ve dünya çapında kapsamlı bir soruşturma başlatılıyor. Buna rağmen uçakta Ben Charles Pendilla haricinde kimin ya da kimlerin bulunduğu bile tam olarak ortaya çıkartılamıyor…

Gördüğünüz gibi, dünya o kadar da küçük bir yer değilmiş…

Burada size hikayesini anlattığımız olayların dışında da irili-ufaklı 100’ün üzerinde kayıp uçak vakası mevcut. Ama hem yolcu sayısı bakımından, hem de baş aktör Boeing 777 gibi sofistike bir uçak olduğu için en çok dikkat çeken olay şüphesiz Malezya Havayolları uçağı vakası.

Uçağa ve taşıdığı 239 kişiye ne olduğunu ne olduğunu hala bilmiyoruz. Öyle tahmin ediyorum ki bundan sonra da asla bilemeyeceğiz.

İnsanlık tarihi, cevabını bulamadığımız esrarengiz sorularla dolu. Malezya havayolları uçağı da, cevapsız sorularımızdan biri olarak insanlık tarihine geçecek…

KEREM GÖK STORE AÇILDI! BENCE BİR GÖZ ATIN...

"TÜRK SİVİL HAVACILIK TARİHİNE DAMGASINI VURAN UÇAK KAZALARI"

İlginizi çekebilir...

Bir Pilot Kaç Kez Uçak Düşürebilir? Bazı hataları, hayatta sadece bir kez yapabilirsiniz. Kullandığınız uçağın düşmesi de, sadece bir kez yapabileceğiniz hatalar arasındadır. Tabii bir m...

“Havacılık Tarihinin Kayıp Uçakları” için bir yanıt

Yorumlar kapatıldı.