Havada Kanadı Kopan Yolcu Uçağı: GOL Havayolları Uçuş 1907

Uçak fobisi olanların en büyük korkularından biri de kanat kopmasıdır. Herhangi bir dış etken olmadan böyle bir şey yaşanması mümkün değildir. Ama milyonda bir bile olsa bir dış etken tarafından böyle bir olay yaşanabilir.

Yolculuk için saatler öncesinden havalimanına gidiyorsunuz, check-in yapıp uçağa alınacağınız kapıya yöneliyorsunuz ve uçağa biniyorsunuz. A noktasından B noktasına ulaşmak için bindiğiniz o garip aletin havadayken kanadı kopuyor. Aslında siz o garip aletle son yolculuğunuza çıkmış oluyorsunuz. Son yolculuğunuzu, gökyüzünde yapıyorsunuz…

Tarih 29 Eylül 2006…

Brezilya merkezli GOL Havayolları’na ait bir Boeing 737-800, Manaus kentinden Rio de Janeiro’ya doğru havalanıyor. Aktarmalı seferin ilk durağı Brasilia’ya doğru seyir irtifasına tırmanan Boeing 737, tertemiz bir gökyüzünde yol alıyor. Sonra kimsenin hiç ummadığı bir anda, 38 bin irtifada yani yerden 10 kilometre yükseklikte uçaktaki herkes bir çarpışma sesiyle irkiliyor. Her ne olduysa, havadaki bir uçağın başına gelebilecek en kötü şey yaşanıyor ve Boeing 737’nin sol kanadı kopuyor. Taklalar atarak irtifa kaybetmeye başlayan uçağın kokpitinde acil durum sinyalleri, aşırı hız uyarıları yankılanmaya başlıyor. Kısa bir süre içinde düşen Boeing 737’deki 154 kişinin tamamı hayatını kaybediyor.

Peki, uçuşun en güvenli evresi olan düz uçuştaki gelişmiş bir yolcu jetini, saniyeler içersinde felakete sürükleyen şeye, yani kanadının kopmasına neden olan şey neydi?

Halen Brezilya havacılık tarihinin en ölümcül uçak kazası olma özelliğini taşıyan bu kazanın tohumları, bir Embraer Legacy 600’ün teslimat uçuşu için havalanması ile atılıyor.

Uçağı yeterince tanımayan iki pilot tarafından uçurulan özel jet, çağa ayak uyduramayan Brezilya hava trafik standartları nedeniyle 37 bin feet irtifada, GOL Havayolları’nın Boeing 737’si ile aynı koridorunda seyrediyor. Boeing 737’nin tam karşı yönünde, aynı irtifada, aynı hava koridorunda uçan özel jet, 737 ile karşılaşıyor. Özel jetin winglet olarak adlandırılan kanat ucu kıvrımı, neredeyse 2 bin kilometre/saat bağıl hızla 737’nin kanadını bir bıçak gibi kesiyor.

Sadece kanat ucu kıvrımı hasar alan özel jet, yakınlardaki bir askeri üsse acil iniş gerçekleştirmeyi başarıyor. Ancak sol kanadının büyük kısmını kaybeden Boeing 737, pilotlarına mücadele şansı bile tanımadan hızla düşmeye başlıyor.

2006 yılında Brezilya’da dev bir krize neden olan ve ülkenin hava sahası kontrolünün daha modern bir alt yapıya kavuşması ile sonuçlanan bu olay, ölümle yaşam arasındaki çizginin ne kadar ince olduğunu bir kez daha hatırlatıyor.

Eğer özel jet, sadece bir kaç santim daha alçaktan uçuyor olsaydı, kanat ucu kıvrımı yolcu uçağı ile hiçbir temasta bulunmayacaktı.

YOUTUBE KANALIM EMİNİM İLGİNİZİ ÇEKECEKTİR!

“TÜRK SİVİL HAVACILIK TARİHİNE DAMGASINI VURAN UÇAK KAZALARI”