Hiç tecrübesi olmayan birisi gerçek bir Boeing 737-800’ü kullanabilir mi? EVET!

Bu soru, özellikle Flight Simulator ile çok içli olan herkesin aklına defalarca gelmiştir. Sanal ortamda kullandığımız bir uçakla, gerçek ortamda başbaşa kaldığımızda başarılı olabilir miyiz? Bence evet! Çünkü, Tom başarmış…

Tomtesterom, Belçika’nın VRT televizyonunda yayınlanan popüler bir eğlence programıydı. 2008 yılından 2012 yılına kadar geçen dört yıllık süreçte Tom ve ekibi birçok mecaraya atıldı, izleyenleri ekran başına kilitledi. Ama bu maceralar içinde şüphesiz en dikkat çekici olanı, hiçbir tecrübesi olmayan Tom’un gerçek bir Boeing 737-800’ü kullanmaya çalışmasıydı.

Evet, Tom sadece bir televizyoncuydu ve pilotaj anlamında herhangi bir tecrübesi bulunmuyordu. Gerçek bir Boeing 737-800’ü kullanıp kullanamayacağını da merak ediyordu. JetairFly şirketi ise, bu çılgınlığa çanak tutacak havayolu şirketiydi. Tom, 1 aylık yoğunlaştırılmış bir eğitim alacaktı. Bu eğitimin çok büyük kısmı gelişmiş bir Boeing 737-800 simülatöründe geçecekti. Eğitimin sonunda, Tom gerçek bir Boeing 737-800’ü kaldıracak, havada tur atacak, “touch and go” olarak adlandırılan pas geçme işlemini yapacak ve tekrar pisti karşılayıp inişini gerçekleştirecekti. Bu süreçte, kokpitte deneyimli bir kaptan pilot Tom’a eşlik edecek, Tomtesterom ekibi de hayatlarının en heyecan verici uçak yolculuğuna çıkacaktı.

Hiçbir tecrübesi olmayan Tom, sadece 1 aylık eğitim ile gerçek bir Boeing 737-800’ü indirmeyi başardı mı? Evet. Nasıl mı?

Cevabı Tomtesterom üçüncü sezon birinci bölümde.

İyi seyirler…