3 Mart 1974 Paris Kazasının İstanbul’daki Anıtı

Türk Hava Yolları’nın dev DC-10’u, 3 Mart 1974 Pazar günü sabahında İstanbul’dan havalanmış, tertemiz bir havada Paris’e yol almış, tüm asaletiyle süzülüp Orly Havalimanı’na teker koymuştu. Paris’te yapılan aktarmanın ardından son durağı olan Londra’ya ulaşmak için tekrar gökyüzü ile buluşmuştu. Son seferin son anonsu yapılmış, asil kuş son kalkışını yapıp son yolculuğuna çıkmıştı. TK981’in son durağı Paris yakınlarındaki Ermononville Ormanı olmuştu. Taşıdığı 346 kişi, TC-JAV ile gökyüzündeki son yolculuklarına çıkmıştı.

3 Mart 1974 tarihinde yaşanan bu acı kazadan sonra, olayın yaşandığı Ermononville Ormanı’nın tam ortasına bir anıt yaptırılmıştır. Türkiye’de ise, bu olayın anıtı niteliğinde çok anlamlı bir mezar taşı vardır.

hostes_rona_altinay_mezar_6

Kazada hayatını kaybeden Kabin Memuru Rona Altınay’ın İstanbul Aşiyan’da bulunan mezarı, 3 Mart 1974 Paris kazasının Türkiye’deki bir anıtı niteliğindedir. Yolunuz düşerse mutlaka siz de ziyaret edin. Hem Rona Altınay’a, hem de facianın tüm kurbanlarına dua edin.

Bir mezar taşı en fazla ne kadar anlamlı olabilir?

hostes_rona_altinay_mezari_3

İşte Rona Altınay’ın Aşiyan’da bulunan mezarı… Tek söz daha söylemeye gerek var mı? Yani, bir mezar taşı en fazla ne kadar anlamlı olabilirse, o kadar anlamlı değil mi sizce de?

hostes_rona_altinay

3 Mart 1974 tarihinde yaşanan Paris kazasında hayatını kaybeden tüm görev şehitlerini ve yolcuları saygıyla anıyorum…