İkinci Antonov An-225 Nerede?

Antonov An-225 Mriya, halen dünyanın en büyük uçağı unvanına sahip. O kadar büyük ki, ikincisine yer kalmamış, sadece bir adet üretilmiş!

Ya da biz öyle biliyoruz…

Antonov AN-225 Mriya, 1980’lerin sonunda havacılık dünyasına merhaba diyen bir koca bebek. Hikayesini mutlaka duymuşsunuzdur diye tahmin ediyorum. Sovyetlerin Buran Programı dahilinde üretilen uzay mekiğini taşımak amaçlı üretilmiş bir uçaktır. Aslında başlı başına yeni bir modelden söz edemeyiz. An-225, Antonov An-124’ün biraz daha büyütülüp modifiye edilmiş bir varyasyonudur. Boyutlardaki değişiklik, sağ ve sol kanada yerleştirilen 2 ekstra motor ve modifiye edilmiş dikey sabitleyiciyi saymazsak iki uçak arasında çok da bir fark yok.

21 Aralık 1988’de ilk uçuşunu yapan An-225, bir adet üretilmiştir. Buran Uzay Mekiğini taşıma görevini tamamlaması ardından kullanılmaya devam edilmiş ve günümüzde de dünyanın bir yerlerinde dev kargoları taşımaya devam etmektedir. Halen Ukrayna merkezli Antonov Airlines tarafından operasyonları sürdürülmektedir.

Peki, gerçekten bir adet mi üretilmiştir?

19 Eylül 2004, Kiev - Svyatoshino (UKKT)
19 Eylül 2004, Kiev – Svyatoshino (UKKT)

AN-225, devasa boyutları ile havadan kargo taşıma işinde en uç limitleri zorlayabiliyordu. Haliyle, binlerce adetlik üretime talep olmasa bile en azından ikincisini üretmek kötü bir fikir değildi. Üretimine başlandı da. Ama sonlandırılamadı…

1980’lerin sonu, 90’ların başında Sovyetler birliği dağılma sürecine girdi, soğuk savaşta sona yaklaşıldı ve dünya düzeni bir kez daha değişti. Haliyle bu hengamede ikinci AN-225 dev bir iskelet olmaktan öteye gidemedi.

3 Ağustos 2011, Kiev - Svyatoshino (UKKT)
3 Ağustos 2011, Kiev – Svyatoshino (UKKT)

Son olarak Kiev – Svyatoshino (UKKT)’de bu şekilde görüntülenen ikinci AN-225, gökyüzüyle buluşamadı. Ve günümüzde Ukrayna topraklarında çürüyor…

YOUTUBE KANALIM EMİNİM İLGİNİZİ ÇEKECEKTİR!

“TÜRK SİVİL HAVACILIK TARİHİNE DAMGASINI VURAN UÇAK KAZALARI”