İkinci el otomobil alırken dikkat etmeniz gerekenler

İkinci el otomobil alış-verişi birçoğumuz için kritik bir konudur. Peki, emeğimizin karşılığını tam alabilmek için nelere dikkat etmeliyiz?

Artan nüfus ve hızla büyüyen dünya, insanoğlunu otomobillere mahkum kılıyor. Özellikle Türkiye’deki yetersiz toplu ulaşım sistemleri, herkesin otomobil hayali kurmasına sebep olmakta. Hal böyle olunca da çok büyük bir pazar ve alış-veriş trafiği karşımıza çıkıyor. Bu büyük pazarda yolumuzu kaybetmememiz, kötü niyetli insanlar tarafından sömürülmememiz için otomobil alış-verişinde dikkat etmemiz gereken bazı noktalar var.

Kimseye Kapora Yollamayın

Özellikle sahibinden.com gibi büyük ilan sitelerinde dolandırıcılar cirit atmakta. Piyasa fiyatının çok altında bir otomobil gördüğünüz zaman heyecanlanabilirsiniz. Ancak, karşınızdakinin bir dolandırıcı olduğu ihtimalini göz ardı etmeyin. Kelepir olduğunu düşündüğünüz aracın sahibiyle yaptığınız telefon görüşmesinde, karşı taraf size acelesi olduğunu, zaten fiyatın bu sebepten düşük olduğunu söyleyebilir. Bu tarz dolandırıcıların en büyük hamlesi otomobile çok talep olduğunu söylemesi ve bu sayede sizi telaşlandırıp sizden hesabına kapora göndermenizi istemesidir. Yanına kadar gidip görmediğiniz hiçbir otomobil için kapora ödemeyin. Aksi halde bir daha ne kelepir olduğunu düşündüğünüz araca ne de kapora yatırdığınız kişiye ulaşabilirsiniz.

Ekspertiz Yaptırın

Satın almayı düşündüğünüz otomobilin satıcısı size otomobilin geçmişi ile ilgili yalan söyleyebilir. Bu yüzden asla kimseye güvenmeyin ve otomobilin duruşuna aldanmayın. Mutlaka yetkili serviste veya özel serviste otomobili kontrol ettirin. Bir ustanın onayını almadan alış-veriş yapmayın.

Lastikleri Kontrol Edin

Lastik, otomobilin en pahalı sarf malzemelerinden bir tanesidir. Bu nedenle satın almayı düşündüğünüz otomobilin lastiklerini kontrol edin ya da ettirin. Ömrünü tamamlaya yakın lastikleri, otomobili satın alır almaz size masraf çıkartacaktır.

Kilometre Düşürenlere Dikkat

Günümüzde ikinci el otomobil pazarında en büyük problemlerden bir tanesi kilometresi düşürülmüş otomobillerdir. Birçok modelde bunu anlamanın teknik bir yolu yok. Yani istisnalar dışında bir cihaz bağlanıp otomobilin aslında kaç kilometrede olduğu görülemiyor. Bunu anlamanın en iyi otomobilin yaşı ile yaptığı kilometreyi oranlamaktır. Yani 10 yaşında bir otomobilin kilometre sayacında 30 bin yazıyorsa şüpheye düşebilirsiniz. Ancak, bu her yaşı büyük, kilometresi düşük otomobilin dolandırıcılık aracı olarak kullanıldığı anlamına gelmez. Direksiyon ve vites üzerindeki aşınmalar size otomobilin kilometresi ve yıpranmışlığı ile ilgili çok yol gösterecektir.

Mutlaka Pazarlık Yapın

Hiçbir otomobilin satış fiyatı, ilk telaffuz edilen fiyat değildir. Özellikle otomobil alış-verişinde pazarlık, fiyat üzerinde çok büyük etkendir. Satıcılarda bunu bildikleri için satış fiyatına her zaman pazarlık payı koyarlar. Satıcı her ne kadar son fiyat konusunda ısrar etse de siz pazarlık şansınızı zorlayın.

Senetle Alış-Verişi Tercih Etmeyin

Bankalarla sorun yaşıyor olabilirsiniz. Ya da satın almayı düşündüğünüz otomobile bankalar kredi vermiyor olabilir. Bu tür durumlar için, ikinci el otomobil galerileri belli bir peşinat sonrasında senetle ödeme seçeneği sunuyorlar. Ancak, her ticari borçta olduğu gibi senetle vadelendirmenin de bir faiz masrafı var. Bu tutar genellikle bankaların faiz oranların çok daha acımasız olur. Bu nedenle senetle alış-veriş son tercihiniz olsun. Mümkünse taşıt kredisi kullanın. Olmazsa tüketici kredisi alma şansınızı deneyin.

Ödemeyi Noterde Yapın

Otomobili satın alma aşamasına geldikten sonra ödemeyi noter huzurunda yapın. Satış almak için gittiğiniz noterde işlemlerin tamamlanması sonrasında telefon bankacılığı ya da başka bir yolla noter imzası öncesinde parayı satıcının hesabına gönderin. Özellikle şahıslarla yapılan alış-verişlerde, siz parayı kişinin hesabına gönderdikten sonra her şey için çok geç olabilir. Bu düşük bir ihtimalde olsa en sağlıklı yöntem noter huzurunda ödeme yapmaktır.

İkinci el otomobil satın almak düşündüğünüz kadar zor ve çetrefilli değil. Yukarıda yazılanlara dikkat ettiğiniz sürece güvenli bir alış-veriş gerçekleştirmeniz mümkün. Unutmayın ki, en önemlisi doğru otomobil modelini tercih etmektir.

KEREM GÖK STORE AÇILDI! BENCE BİR GÖZ ATIN...

"TÜRK SİVİL HAVACILIK TARİHİNE DAMGASINI VURAN UÇAK KAZALARI"