İkinci el uçak satın almak isteyen?

Kazasız-boyasız, çok temiz 97 model Airbus A340… Sadece 20 milyon dolar!

Geçtiğimiz hafta, yıllardır Atatürk Havalimanı apronunda bekleyen Fly Air’den emekli Airbus A300‘ün satılık olduğu haberine fazlasıyla yer verildi. Yani, dev bir uçağın internete ilan verilerek satılması ya da satılmaya çalışılması herkese ilgi çekici gelmişti. Satılan uçak “hurda” statüsünde olmasına rağmen habere ilgi yoğundu.

Peki, uçabilen uçakların satıldığı, piyasasını takip edebileceğimiz bir site yok mu? Türkiye özelinde henüz öyle bir girişim yok, fakat global anlamda ziyaret edebileceğiniz birçok adres var.

Bunlardan en çok bilineni controller.com isimli site. Yolcu jetlerinden tutun küçük uçaklara, hatta klasik uçaklara kadar geniş bir yelpazeye sahip olan controller.com, benim de düzenli ziyaret ettiğim sayfalardan bir tanesi.

Globalplanesearch.com da önerebileceğim bir diğer sayfa. Uçak ilanlarını tek bir çatı altında toplayan ve arama sonuçlarına göre başka sayfalara yönlendiren bu adreste de pek çok seçenek mevcut.

Neyse lafı fazla uzatmaya gerek yok. Yukarıda adresini verdiğim sitelerde geçirilecek biraz zaman ve biraz da hayal gücü ile keyifli bir akşam geçirmeniz mümkün. Eğer, eli yüzü düzgün, kazasız-boyasız bir 747 denk gelirse bana da haber vermeyi unutmayın…