İstanbul’da uçak seyretmek ve spotting üzerine…

Uçak seyretmek! Böyle bir aktivite türü olabilir mi? Uçak seyretmek nedir? Bir insan neden uçak seyreder?

Eğer havacılık gibi özel bir ilgi alanına sahipseniz, bu başlık size anlamsız ve saçma gelmemiştir diye tahmin ediyorum. Çünkü, kabul edin havacılık meraklıları olarak bunu çok sık yapıyoruz. Zaman zaman çeşitli gözlem noktalarından, zaman zaman internette yer alan spotting videolarından, hatta zaman zaman Flightradar24.com‘dan sanal olarak uçakları seyrediyoruz biz!

Bu aslında bir hobi. Eline fotoğraf makinesi alıp bir de üzerine uçakları fotoğraflıyorsan adın spotter, yaptığın şeyde spotting oluveriyor. Özellikle refah seviyesi yüksek ülkelerde çok yaygın bir hobi bu. Hatta Avrupa ülkelerinin bir çoğunda havalimanı içersinde çeşitli seyir noktaları mevcut. Gidip bu seyir noktalarından uçakları gözlemleyebiliyor, dilediğiniz gibi fotoğraflayabiliyorsunuz.

Tabii bu konuyla ilgili ülkemiz ne yazık ki çarpıklıklarla dolu. Eğer uçakların yaklaşma yaptığı noktalarda durup uçakların fotoğraflarını çekerseniz başınıza iş alabiliyorsunuz. Hele ki DSLR makineniz üzerinde yüksek zoom yapabilen 70-300 ya da ötesi dikkat çeken bir lens kullanıyorsanız potansiyel ajan hatta terörist muamelesi görmeniz mümkün!

Bu durumu daha önce ben de yaşadım, etrafımda bununla ilgili birçok hikaye de dinledim. Anlattıklarımda hiçbir yersiz hiciv ya da abartı yok yani.

Yine de, belli bedeller ödemeyi göze alıp spotting yapacağım ya da sadece teknoloji harikası o büyülü makineleri havadayken daha yakından gözlemlemek, seyretmek istiyorum diyorsanız İstanbul’da harika bir lokasyon mevcut.

Şahsen, uzun yıllardır hem eşimi, dostumu, arkadaşımı yanıma alıp hem de tek başıma sık sık ziyaret ettiğim bu yerle ilgili bir şeyler anlattım. Sizin de aklınızda olsun. Aklınız da hep bir karış havada olsun…

İyi seyirler…