John Travolta; Evinin Önünden Uçağına Binen Adam

John Travolta; başarılı bir aktör, iyi bir şarkıcı… Aynı zamanda gerçek bir havacılık tutkunu.

Büyük tutkular, büyük hayalleri de beraberinde getirir. Hangi otomobil meraklısı bir Ferrari’ye, bir Porsche’ye ya da 300 beygir üzeri bir yol canavarına ulaşmanın hayaliyle yanıp tutuşmaz ki? Ya da denizlere aşık hangi insanın hayallerini güzel bir yat süslemez?

Havacılık tutkumuzda bizlere ne hayaller kurduruyor öyle değil mi? Aramızda benim gibi evinin salonuna bir Airbus A380, Boeing 747 koymak isteyecek kadar öteye gidenler var mıdır bilmiyorum ama eminim birçoğumuz en azından bir microlight’ın hayalini kuruyoruz. Özel bir jet hayali kuranların da sayısının da hiç de az olmadığına eminim. Ancak taktir edersiniz ki bunlar biraz pahalı hayaller. Hatta ne yazık ki birçoğumuz içinde en azından kısa vade de ulaşılamaz hayaller. Özellikle benim evimin salonuna Airbus A380 sığdırabilmem için öncelikle inşaat tekniklerinin sınırlarını biraz zorlamam gerektiği düşünülürse ütopikleşen hayaller.

John Travolta
John Travolta

Bu hayalleri gerçekleştirebilen bazı havacılık tutkunları da yok değil tabi. Bunlardan bir tanesi de Saturday Night Fever ve Grease filmleriyle ön plana çıkan John Joseph Travolta. 1954 doğumlu ünlü aktör Travolta gerçek bir havacılık tutkunu. John Travolta ilk uçuşunu 1970’de gerçekleştirmiş. Tek motorlu uçakların yanı sıra özel iş jeti ve Boeing 707’si dahil toplam 5 uçağa sahip olan Travolta binlerce saatlik uçuş deneyimine sahip. Ünlü aktörün göz bebeği ise Boeing 707-138B tipi uçağı. Eski bir Qantas Havayolları uçağı olan 707, 2002 yılından beri John Travolta’nın. Uçağın yeni sahibi Travolta olduktan sonra kabin tıpkı özel jetler gibi konfigüre edilmiş. Travolta, 2002 yılında Qantas Havayolları ile ortak gerçekleştirdiği bir proje kapsamında 64 bin km yol kat Boeing 707’si ile dünyayı dolaştı.

John Travolta’ya ait Boeing 707
John Travolta’ya ait Boeing 707

John Travolta’nın evi ise hepimize bir iç geçirtecek cinsten. Florida, Ocala’da bulunan özel bir havaalanı olan Greystone Havaalanı içinde bulunan evin önünde John Travolta’nın uçakları duruyordu. Travolta Boeing 707’sini evinin salonuna sokamasa bile kapısının önünden uçağına binip kalkış gerçekleştirebiliyordu. Cümlelerimde geçmiş zaman kullanıyorum çünkü 2007 yılında açılan bir dava sonucu Greystone Havaalanı’nın bulunduğu araziye uçak indirilmesi yasaklanmış. John Travolta havacılık tutkusunu birçoğumuzun hayallerinin bile ötesinde tatmış birisi.

YOUTUBE KANALIM EMİNİM İLGİNİZİ ÇEKECEKTİR!

“TÜRK SİVİL HAVACILIK TARİHİNE DAMGASINI VURAN UÇAK KAZALARI”

KEREM GÖK STORE AÇILDI! BENCE BİR GÖZ ATIN...

"TÜRK SİVİL HAVACILIK TARİHİNE DAMGASINI VURAN UÇAK KAZALARI"