Kanadı kopan bir uçak güvenle iniş yapabilir mi?

İmkansız dediğinizi duyar gibiyim. Aslında gerçekten de neredeyse imkansız…

Yıl 1983, aylardan mayıs…

Negev bölgesi semalarında, İsrail Hava Kuvvetleri’ne ait bir F-15D ve A-4 Skyhawk eğitim uçuşundaydı. Bu uçuş sırasında bir şeyler ters gitti ve iki uçak havada çarpıştı. Sonuç, her hava çarpışmasında olduğu gibi son derece kaotikti. A-4 Skyhawk’ın pilotu derhal fırlatma koltuğunun pimini çekti ve uçaktan ayrıldı. Ancak F-15’in pilotları için mücadele yeni başlıyordu…

Pilotu atlayan A-4 Skyhawk, kısa süre sonra düştü. F-15 ise ağır hasar almıştı. Yani, gerçekten ağır hasar almıştı! Sağ kanadı neredeyse tamamen kopmuştu!

Kontrolsüz bir şekilde spin atmaya ve düşmeye başlayan F-15’in pilotları önce tekrar kontrolü ele geçirdi. Hala sağlam olan sol kanat, yatay sabitleyici ve çalışan motorların yardımı ile uçmaya devam etti. F-15’in pilotları uçağı derhal Ramon Havaüssü’ne yönlendirdi. F-15, çalışan motorları sayesinde yüksek hızlara çıkabiliyor ve adeta bir roket gibi havada kalmayı başarıyordu.

F-15, olması gereken hızın çok üstünde bir yaklaşma yaparak inişini gerçekleştirdi. Uçak, yüksek hızda iniş yaptığı için pistin sonuna kadar durmayı başaramamış ve pist bitiminden 6 metre sonra durabilmişti. Tek sorun buydu. Pilot Ziv Nedivi ve Yehoar Gal imkansızı başarmıştı.

Olay sonrasında, uçağın aldığı hasarı gören pilotların kendileri bile şaşkına dönmüştü. Resmen, kanadı kopmuş bir uçağı indirmeyi başarmışlardı. Daha sonra “Eğer ne olduğunu bilseydik, muhtemelen atlardık” diye bir itirafta bulunduklarını da ekleyeyim.

kanadi-kopan-f15-2

Peki, normal bir yolcu uçağının kanadı koparsa?

Bu sorunun cevabı çok net. Kanadı kopan bir yolcu uçağı kesinlikle uçmaya devam edemez. 2005 yılında yaşanan GOL Havayolları kazası, sanırım buna verebileceğimiz en acı örnek olabilir.

Bu konuyla ilgili iç rahatlatan soru ise şu olmalı; bir yolcu uçağının kanadı kopar mı?

GOL Havayolları örneğindeki gibi bir dış etken olmadığı sürece neredeyse imkansız. Üzerine binen yük, binebilecek yükün kat kat fazlası olsa bile buna dayabilecek şekilde üretilen kanatların testlerini izleyelim ve huzur dolu uçmaya devam edelim…