Kapadokya’da Gezilecek Yerler

Dünyanın bir ucunda ülkemizde göremeyeceğiniz ve büyüleneceğiniz güzelliklere tanık olabilirsiniz elbette ama yeni yerler keşfetme serüvenine bir yerden başlamak için Türkiye’nin dünyaca ünlü güzelliğe sahip Kapadokya’dan başlamaya ne dersiniz? Gelin Kapadokya’da gezilecek yerler konusunda biraz bilgi verelim.

Doğası, tarihi, ambiyansı açısından turistik olarak da çok özel ve önemli bir yere sahip olan Kapadokya, adeta doğanın mucizeleri sonucu oluşan bir yer. Güllü Dağ, Erciyes ve Hasan Dağı’ndan çıkan lavların rüzgar aşındırması sonucunda benzersiz güzelliğe sahip peri bacaları oluşuyor. Her yıl, her mevsim ziyaretçi akınına uğrayan Kapadokya kendisini en güzel şekilde izleyebilmek için misafirlerine balon keyfini de sunuyor. Devasa balonların sabaha karşı başlayan yolculuğu hem bir görsel şölen hem de unutulmayacak saatler yaşanmasını sağlıyor.


Her biri birbirinden güzel ve kendine has tarihi eserleri, el işleri, doğal koşulları olan Avanos, Uçhisar, Ürgüp, Göreme, Kaymaklı, Derinkuyu, Ihlara Vadisi gibi birçok gezilecek yere sahip. Gezilecek yerlerden bahsetmeye Avanos’tan başlayacak olursak en ünlü yerler olan Güray Seramik Müzesi, Çavuşin Köyü’ndeki Vaftizci Yahya Kilisesi, Haçlı Kilise gibi yerler sayılabilir. Güray Seramik Müzesi Kapadokya gibi dünyada ilk ve tek olan bir yer olup, binlerce yıllık tarihi eserlerin sergilendiği bir eser. Farklı kültürlerin etkileşimlerini çeşitli sanat eserleriyle görmeyi mümkün kılan, özellikle de geleneksel çömlek ve seramik imalatının nasıl geliştiğini gözler önüne seren bir müzedir. Kapadokya denince akla ilk gelen peribacalarının da ne kadar çeşitli ve farklı tipte olabileceğini gözler önüne seren Paşabağ, ilginç örneklere ev sahipliği yapıyor. Aynı şekilde Zelve Vadisi de Avanos sınırlarında kalan ve manzaraya doymanızı sağlayacak yerlerden birisi oluyor.

Güvercinlik Vadisi, Sunset Point, Güllüdere Vadisi gibi yerlere ev sahipliği eden Göreme, Kapadokya denince akla ilk gelen bölgelerden bir başkası. Buradaki Ayvalı Kilise ve Üç Haçlı Kilisesi kesinlikle görülmesi gereken tarihi yapılar arasında yer alıyor. Güvercinlik Vadisi, adını hala ev sahipliği yaptığı güvercinlerden ve yuvalarından alıyor. Göreme Açıkhava Müzesi de yürüyüş yapmayı seven, yürüyüş yaparken farklı kültürlerin izlerine rastlamak isteyenlerin tercihi oluyor. Sunset Point de adından da anlaşılacağı üzere gün batımının en güzel haline tanık olmak için tercih edilmesi gereken yerlerden biri oluyor.

Tüm heybetiyle bölgenin merkezinde yer alan Uçhisar Kalesi’ne ev sahipliği yapan Uçhisar bölgesi Kapadokya’nın kapısı niteliğindedir. Bölgenin hemen hemen tüm özel yerlerini panoramik bir şekilde görme fırsatı yaratan kale, gün batımı için tercih edilecek bölgelerin başında geliyor.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi farklı peribacası oluşumlarını gözlemlemek için ziyaret edilebilecek yerlerden olan Zelve Vadisi kesinlikle gidilmesi gereken bir yer. Üzümlü Geyikli Kiliseleri bu bölgede yer alan önemli kiliseler arasında, kesinlikle kaçırılmaması gereken yerlerden oluyor.

14 kilometrelik yürüyüş parkuru ve eşsiz doğasıyla ziyaretçilerini ağırlayan Ihlara Vadisi, üzerinde taşıdığı kiliselerinin neredeyse bozulmadan kalan dokusu ve freskleri sayesinde özelliğini koruyor. Kayalara oyularak yapılan yeraltı şehirlerinin en ünlülerinden olan Derinkuyu ve Kaymaklı yerin 20 metre altında çok farklı ve heyecanlı anlar yaşamaya olanak tanıyor. Kaymaklı Yeraltı şehrinin yalnızca 4 katı ziyarete açık ve gezilen yerlerde odalar, erzak depoları, kilise, havalandırma bacaları, su kuyuları, mutfak, mahzen gibi bölgelere rastlanıyor.

Yerin sekiz kat altında olan Derinkuyu Yeraltı Şehri de aynı Kaymaklı gibi içerisinde mahzenler, tüneller, odalar gibi benzer yapılar bulunurken, ek olarak da vaftiz havuzu, günah çıkartma yeri ve misyoner okulu bulunuyor. Birbiriyle dar tüneller aracılığıyla bağlanan odalarda gezinirken alışılmadık duyguları tatmak mümkün oluyor.

*Bu bir reklamdır.

KEREM GÖK STORE AÇILDI! BENCE BİR GÖZ ATIN...

"TÜRK SİVİL HAVACILIK TARİHİNE DAMGASINI VURAN UÇAK KAZALARI"