Kapalı Maraş (Varoşa) Ziyareti

Kapalı Maraş’ı gördüğümde hissettiğim en yoğun duygu arzuydu! Hayatım boyunca, hiçbir yere girmeyi bu kadar çok istememiştim…

Kıbrıs’ta bulunduğum süre boyunca beni heyecanlandıran bir çok olay yaşadım, bir çok yere gittim. Gittiğim yerler arasında, en heyecan verici olanı ise şüphesiz Kapalı Maraş ya da diğer adıyla Varoşa idi.

Türkiye için soğuk, Kıbrıs için sıcak bir Kasım günü sabah saatlerinde Ercan Havalimanı’na indim. Kıbhas olarak adlandırılan, Kıbrıs’ın Havaş’ına binip Magosa’nın yolunu tuttum. Magosa’da indiğimde ilk iş bir yer bulup bir şeyler yemek oldu. Daha sonra kafamda çizdiğim rotaya göre yola çıktım.

Planım basitti. Şehrin iç taraflarından güneye doğru yürüyüp sahile inecektim. Daha sonra sahilden batıya doğru ilerlediğimde zaten yolumu o terk edilmiş şehir kesecekti.

Kapalı Maraş‘tan uzun uzun bahsetmeyeceğim. Zaten bu yazıya ulaştığınıza göre mutlaka bir şeyler biliyorsunuzdur. Yok ben hiçbir şey duymadım diyorsanız, biraz bahsedeyim:

1960’lı yıllarda, dünyanın en lüks tatil bölgelerinden biri olan Varoşa, 1974 yazında gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekatı sonrasında boşaltılmış. O günden bu yana, kimsenin girişine izin verilmeyen bir tampon bölge, bir hayalet şehir olarak Akdeniz’in ortasında çürümeye terk edilmiş. Dönemin lüks otelleri, bankaları, iş yerleri, cafeleri, caddeleri, sokakları her şey ama her şey 40 küsür sene önce nasıl bırakıldıysa öylece duruyor!

Hayli yürüdükten sonra, bir köşeye oturup soluklanmak istedim. O arada telefonumdan haritalara girdim ve hayalet şehire ne kadar uzaklıkta olduğumu kontrol ettim. GPS sayesinde konumum netleşince, telefon ekranında beliren manzara, bana çok yaklaştığımı söylüyordu.

Bu manzaranın üzerine uzun zamandır heyecanlanmadığım kadar heyecanlandığımı hatırlıyorum. Hemen yoluma devam ettim ve kayıp şehrin çeperlerinde dolaşmaya başladım.

Tel örgülerin arkasından hayalet şehri izlerken yaşadığım heyecan duygusunun tarifi yok. İnsanoğlunun hissedebileceği milyonlarca şeyden yenilerini keşfediyordum. Tel örgülerin arkasına geçmek için neler vermezdim… Hayatım boyunca bir yere girmeyi bu kadar çok istememiştim!

Şehrin çeperlerinden dolaşarak nihai hedefime ulaştım. Palm Beach, Kapalı Maraş’ı en net gözlemleyebileceğiniz yer. Kumsal da benimle birlikte hatırı sayılır bir kalabalık da hayret ve heyecanla terk edilmiş, duvarlarında halen 1974’ten kalma bomba izleri olan otelleri gözlemliyordu.

Fotoğraf çekmek tabii ki yasak. Biraz göze batarsanız hemen sahile yakın gözlem kulesindekiler tarafından uyarılıyorsunuz.

Dünya üzerindeki bir elin parmaklarını geçmeyecek hayalet şehir arasında en etkileyici olanlarından biri olan Kapalı Maraş’ı yakından gözlemlemek kesinlikle farklı hissettiriyor ve hep hayata karşı yaptığım bir çıkarımın ete kemiğe bürünmüş hali olarak karşıma çıkıyor.

40 sene öncesinde lüks ve prestij ile anılırken, şimdi hayalet şehir olarak anılmak; evet, rüzgarın nereden eseceğini asla bilemiyoruz ama her an tersten esebileceğini tarih bize defalarca ispatladı…