Kayıp Malezya Havayolları Uçağı Bulundu mu?

Kayıp Malezya Havayolları uçağı gündemden düşmüyor. Kayıp uçak, bu kez Google Maps’de bulunduğu iddiası ile gündemde.

Geride bıraktığımız 8 Mart günü, Malezya Havayolları’na ait Boeing 777’nin kaybolmasının 4. yıl dönümüydü. Aradan geçen 4 senede uçakla ilgili onlarca teori ortaya atıldı, onlarca şey söyledin.

Ancak, hiçbir zaman kayıp uçakla spekülasyonlar şu sıralar olduğu kadar yoğun değildi. Önce bir Twitter kullanıcısının telefonuna, bilinmeyen kaynaktan gelen bir sesli mesaj kayıp uçakla ilişkilendirildi, sonra da Google Maps’den uçağın bulunduğu iddia edildi.

Gün boyu, yüzlerce mesaj aldım sizden. Her mesaj, aynı haberi, aynı içeriği barındırıyordu. Haberde olanlar şöyle aktarılıyor;

“Bugün gelen habere göre, Avustralya makine mühendisi Peter McMahon uçağı Google Haritalar’da bulduğunu iddia ediyor. Kendisinin paylaştığı fotoğrafa ve açıklamasına göre, uçak Google ve NASA’nın haritalarında tespit edilebilir durumda. Uçağın üzerinde birçok kurşun deliği tespit ettiğini söyleyen McMahon, yetkililerin bundan dolayı gerçekleri gizlediğini belirtmiş.”

Bir de şöyle bir fotoğraf var…

Konu ile ilgili aldığım yüzlerce mesaj ve maile istinaden böyle bir blog yazısı yazmaya karar verdim. Olayda videolaştırmaya değer gördüğüm bir şey yok. Yine de yorumumu merak edenler için bir şeyler yazayım…

Haberin yer aldığı bir çok sitede “Kayıp Malezya Havayolları Uçağı Bulundu!” başlığı atılmış. Başlığı gören bir çok kişi, haberin detaylarını okumaya gerek görmeden, gerçekten uçak bulundu muamelesi yapıp bunu benimle paylaştı. O yüzden olacak, mesajların büyük çoğunluğu “hayırlı olsun, müjde” gibi kelimeler içeriyordu.

Şahsi görüşüm şudur ki; birileri yine kolay yoldan gündem olmaya, viral olarak yayılmaya çalışıyor. Uluslararası boyutta, yıllarca süren ve milyon dolarlara mal olan arama çalışmaları sonuçsuz kalmıştır ve birilerinin oturduğu yerden Google Maps’e girip uçağı bulması imkansızdır. Ortaya çıkan görüntü, sadece bir uçak siluetini anımsattığı için, internet habercilerinin parlatması söz konusu olmuş ve iddia gündem yaratmıştır.

Peter Mcmahon, uçağın Google Maps’ten görüntülenecek kadar kolay bir yerde olduğunu ve bunun kamuoyundan gizlendiğini iddia ediyor. Keşke bulduğu koordinatları da paylaşsaydı ve biz de kendi incelememizi yapabilseydik. En azından görüntülenen siluetin bir Boeing 777 boyutlarıyla örtüşüp örtüşmediğini inceleyebilseydik.

İnanın söyleyebilecek başka bir şeyim yok…