Kemal Sunal Hakkında İlk Kez Duyacağınız 10 Şey

Kemal Sunal’ın uçakta gerçekleşen ölümü ile ilgili hazırladığım video 1 milyon fazla insan tarafından izlendi ve 4 ay gibi kısa bir sürede YouTube’de Kemal Sunal ile ilgili en çok izlenen videolardan biri oldu…

Kemal Sunal hepimizde çok güzel izler bırakmış ve toplumun her kesiminin buyuk sevgisini kazanmış bir sanatçıydı. Haliyle onu bu denli bağrına basmış bu kocaman kitleye yeni bilgiler vermek için araştırmalarımı sürdürdüm ve Kemal Sunal hakkında ilk kez duyacağınız bazı detayları buldum.

-Kemal Sunal askere gittiğinde en büyük korkusu, 18 aylık aranın onu unutturmasıydı. Ama korktuğu başına gelmedi. Askerden döndükten sonra çektiği ilk filmi Davaro gişe rekorları kırmıştı.

-Bir reklam filminde oynamayı hiç istemiyordu. Kemal Sunal, halkın güvenini kazanmış ünlü bir yüz, güçlü bir figürdü. Haliyle bunu sevgiyi satışa çevirmek isteyenler pek çok kez Kemal Sunal’a reklam teklifi götürmüştü ama o hiç birini kabul etmemişti. Çünkü Kemal Sunal, halkına duyduğu bağlılığı sebebiyle para karşılığında bir şeyin reklamını yapmayı içine sindiremiyordu. Yani, güvenilir olduğuna yürekten inanmadığı hiçbir şey için reklamlara çıkmak istemezdi. O yüzden her fırsatta “yapacağım son işim reklam olur” diyordu. Gerçekten de öyle oldu… (E-kolay)

-1977 yılında, Kapıcılar Kralı filmindeki rolü ile Altın Portakal’da “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü alan ilk komedyen olmuştur.

-Fatma Girikle ortak bir yapım şirketi kurmuştur. Can Yapım ismindeki bu şirket Postacı, Kanlı Nigar, Garip ve Japon İşi gibi güzel filmlere imza etmiştir. Daha sonra Kemal Sunal askere gitmeden hemen önce bu şirketi kapatmışlardır.

-Türk sinemasının popülerliğini kaybettiği 1990’lı yıllarda maddi anlamda sıkıntılar çekmiştir. Ancak bu ne onun ne de ailesinin umurunda olmamıştır. Çünkü, Sunal ailesi mutluluk için asla paraya ihtiyaç duymamıştır.

-1990’lı yıllarda henüz küçük birer çocuk olan Ali Sunal ve Ezo Sunal, babalarının sokakta bile yürüyemeyecek kadar sevilmesinin, insanların ondan imza istemesinin yani kısacası babalarına olan ilginin sebebini anlayamıyordu. Çünkü o yıllarda sineme ölü dönemini yaşıyordu. Televizyon kanalları ise, günümüzde olduğu gibi her gün bir Kemal Sunal filmi yayınlamıyordu.

-Kemal Sunal’ın, oğlu Ali Sunal ile birlikte kamera karşısına geçtiği tek film Propaganda’dır. Kemal Sunal, Ali Sunal’ın bu filmde oynamasını ise ilk başta istememiştir. Çünkü kötü adam rolünün, Ali Sunal’ın üzerine yapışmasından korkmuştur.

-Kemal Sunal, lisede ve üniversitede Fransızca okumuştu ama onun hayali iyi İngilizce konuşabilmekti. İngilizce konuşabilmek için özel ders bile almıştı ama çekimler yüzünden derslerini aksattığı için bırakmak zorunda kalmıştı. Bu onun isteyip de gerçekleştiremediği belki de tek arzusuydu.

-Kemal Sunal, ara vermek durumunda kaldığı Marmara Üniversitesi Radyo Sinema ve Televizyon bölümünü 1995 yılında bitirmiştir. Okulu bitirdikten sonra bir de tez yazmıştır. Tezin konusu ise “TV’de ve sinemada Kemal Sunal Güldürüsü”dür.

-Uçak fobisi olan Kemal Sunal, 15 yıl sonra ilk kez 2000 yılının 3 Temmuz günü uçağa binmiş ve ne yazık ki uçak henüz havalanmadan hayatını kaybetmişti.