Kırgızistan Uçak Kazası [Tüm Bildiklerimiz]

Kırgızistan uçak kazası bugün Türkiye saati ile 04.45’de yaşandı.

Bugün bir kez daha madalyonun öteki yüzünü gördük, Kırgızistan’dan gelen acı haberle uyandık. Türk mürettebat tarafından uçurulan, Türk tescilli bir Boeing 747-400 kargo uçağı Bişkek’e inişi sırasında düştü. Ben yine şu uyarıyı yapmak durumundayım; henüz her şey çok taze ve kazaya neyin sebep olduğunun anlaşılması uzun bir araştırma süreci sonucunda belli olacak.

Şimdi neler biliyoruz ona bir göz atalım

Öncelikle şu konuyu bir aydınlatalım. Dünya basınında yazıldığı gibi bu bir Türk Hava Yolları kazası mı yoksa Türk medyasında yazdığı gibi ACT Havayolları kazası mı?

Yani kazaya karışan şirket hangisi onu bir netleştirelim.

Uçak 2004 yılında kurulan ACT Havayolları’na ait. ACT Havayolları’nın kurucusu ise Yavuz Çizmeci. Bu isim sizin için pek bir şey ifade etmediyse şöyle bir hatırlatma yapayım, Yavuz Çizmeci 2007 yılında Isparta’da düşen uçağın da sahibiydi.

2007 Isparta Kazası

2011 yılında Çin merkezli HNA grup tarafından yüzde 49 hissesi satın alınan ACT Havayolları’nın markası ortaklık sonrasında MyCargo olarak değişti.

Şimdi, Türk Hava Yolları bu işin neresinde?

Türk Hava Yolları’nın bu olayla tek ilgisi uçağı kiralamış olması. Geçtiğimiz aylarda wet lease, yani ekipleriyle birlikte kiralanan Boeing 747, Türk Hava Yolları adına, yani TK uçuş numarası ile uçuşlarına devam ediyordu. Kırgızistan’da düşen Boeing 747’de TK6491 sefer sayılı uçuşu gerçekleştiriyordu. Uçuş numarası TK olunca, uçuş da THY adına gerçekleştiriliyor olunca, olay tüm dünya basınına Türk Hava Yolları kazası olarak yansıdı. Çünkü uçak kazaları genellikle şirket ismi ve uçuş numarası ile anılır. Bu kazada kayıtlara Turkish Airlines Flight 6491 olarak geçti.

Onca insan hayatını kaybetmişken bunların bir önemi var mı bilmiyorum ama bu durum da Türk Hava Yolları adına büyük bir değer kaybı. Zaten terör olayları yüzünden büyük darbe alan şirket, bir de en son yine bütün dünyaya yayılan bir damacana olayımız var malum, şimdi bir de adını bir uçak kazasıyla duyurdu.

Şimdi düşen uçağa biraz yakından göz atalım.

TC-MCL

TC-MCL tescilli Boeing 747-400F 2003 yılının Şubat ayında ilk uçuşunu yapmış. 14 yaşındaki uçak, bir ticari jet için pek de fazla sayılmayacak bir yaşta. Uçak bir fabrika çıkışlı bir F modeli, yani yolcu uçağından kargoya çevrilmiş 747’lerden değil. Uçak Singapur Havayolları’ndayken bir kaç defa seferlerden çekilmiş. Bunun operasyonel gereklilik mi yoksa uçakla ilgili teknik bir gereksinim mi olduğu henüz bilinmiyor. 2015 yılının Aralık ayında ACT Havayolları tarafından satın alınan uçak TC-MCL olarak Türk tesciline geçmişti ve geçtiğimiz Ekim ayında Türk Hava Yolları tarafından wet lease, yani ekipleriyle birlikte kiralanmıştı. ACT filosunda Türk tescilli 7 tane daha Boeing 747-400 kargo uçağı bulunuyor.

Ve tabii ki en büyük ve en acı kaybımız. Mürettebat.

Uçağın kaptan pilotu, Emekli Hava Pilot Yarbay İbrahim Gürcan Dirancı idi. Dirancı, Hava Kuvvetlerinden ayrıldıktan sonra MNG Havayolları’nda uçmaya başladı. Bir iddiaya göre, MNG Havayolları’nda kaptanlığa yükseltilmeyen Dirancı daha sonra ACT Havayolları’na geçti.

Uçağın ikinci pilotu ise Emekli Hava Pilot Tuğgeneral Kazım Öndül idi. Başarılı bir askeri geçmişe sahip olan Öndül, Albay rütbesi ile Afganistan’da görev yaparken dönemin Amerika Birleşik Devletleri Dış işleri bakanı Hilary Clinton tarafından taktir edilmişti. Daha sonra Malatya Erhaç’ta bulunan 7. Ana Jet Üs komutanlığı görevini yürüten ve emekliye ayrılan Kazım Öndül sivil pilotluğa devam etmişti.

Uçakta yükleme uzmanı olarak görev yapan Melih Aslan ve Teknisyen İhsan Koca da hayatını kaybetti.

Peki, bugünün ilk saatlerinde Kırgızistan’da neler yaşandı ve kazaya ne sebep olmuş olabilir?

Her zamanki gibi bir kargo seferi için Hong Kong’dan havalanan uçak İstanbul’a gelecekti. Ancak bu sefer Bişkek aktarmalı olarak planlanmıştı ve uçak Hong Kong’dan Bişkek’e doğru yola çıktı. Türkiye saati ile 04.45’te Bişkek Manas Havalimanı’na yaklaşmakta olan uçaktan kötü haber geldi.

Uçağın yerleşim birimi üzerine düşmüş olması trajedinin boyutlarını arttırmıştır. Şimdilik 15 evin kullanılmaz hale geldiği ve yerde bulunan 40’a yakın insanın hayatını kaybettiği söyleniyor.

Olumsuz hava koşullarının, kazanın oluşum sürecinde katkısı olduğu düşünülüyor. 100 feet irtifaya kadar düşen bulatlar ve 150 metreye kadar gerileyen görüş mesafesi şimdilik eldeki kesin bilgilerden bir kaç tanesi.

Kazanın oluşumu ile ilgili akıllara gelen bir diğer ihtimal ise, yük kayması olarak adlandırılan durum. Kargo uçaklarında rastlanabilen bu durum, kargo kısmındaki ağır parçaların bir şekilde yerinden oynaması sonucunda uçağın dengesinin bozulmasını ifade ediyor. Yakın zamanda bu sebepten düşen bir Boeing 747-400 olmuştu.