Kitap önerisi: Köy Enstitüleri

Yarım kalmış bir mucizenin, bir hayal kırıklığının hikayesi…

Bir eğitim ütopyası hayal edin. Öğrenciler, kendi yiyeceklerini kendileri yetiştiriyor, masa örtüsünden kıyafete ihtiyaç duydukları her şeyi kendileri üretiyor, hatta okul binalarını bile kendileri inşaa ediyor. Bu okulda, başta tarım olmak üzere pek çok konu da eğitim alırken kendi ihtiyaçlarını da karşılayan, aslında eğitim-öğretimin en makbulü olan uygulamalı eğitim alan bu öğrenciler tabii ki günün birinde mezun oluyor. Sonrasında, ilkokul mezunu bir çocuk olarak çıktıkları köylerine dönüyor, okul çağındaki çocuklara öğretmenlik, yetişkinlere ise başta tarım olmak üzere eğitimli bir gözle neredeyse her konuda danışmanlık veriyor.

Bu ütopya, 1940’lı yıllarda “Köy Enstitüleri” ile gerçek olmuştu. Tüm dünya, insanlığın gördüğü en kanlı savaş olan II. Dünya Savaşı ile çalkanırken, tamamen Türkiye’ye özgü bu eğitim sistemi ile köylerde değişim başlamıştı. Sonrası mı?

Köylünün aydınlanması birilerinin hiç hoşuna gitmedi. Önce kız-erkek yatılı okuması göze battı (ya da batırıldı) sonra “komünist yuvası” olarak nitelendirilip sayısız iftiraya maruz kaldı. 1940 yılında başlayan macera, ne yazık ki 1954 yılında sona erdi, Köy Enstitüleri kapatıldı…

Yarım kalmış eğitim devrimini Can Dündar belgesel haline getirdi ve daha sonra bu belgesel kitaplaştırılarak raflarla buluştu. Ortaya 100 sayfalık harika bir eser, Cumhuriyet Türkiyesi’nin en yoksul yıllarına bir gidiş-dönüş bileti çıkmış. Can Dündar’ın akıcı cümleleri ile benim 4 saatte bitirdiğim bu kitabı size de öneriyorum.

Türkiye’nin nasıl bir tren kaçırdığını görün istiyorum…

can_dundar_koy_enstituleri

Bu arada unutmadan, bu kitabın kapağında yer alan o Köy Enstitülü çocuk…

İsmi Mehmet Ali Küçükkayıkçı ve şimdi 85 yaşında. Kendisi babamın dayısıdır ve son Ankara ziyaretinde onunla tekrar bir araya gelme şerefine eriştim. Size tavsiyem, Köy Enstitüleri’nden mezun olmuş birisiyle mutlaka sohbet edin. Orada nasıl bir eğitim verildiğini o zaman çok daha iyi anlayacaksınız…

kerem_gok_mehmet_kucuk_kayikci (850 x 960)
Büyütmek için üzerine tıklayınız…

 

TÜRKİYE’NİN İLK “UÇAK KAZALARI” KİTABI…

 

 

KEREM GÖK STORE AÇILDI! BENCE BİR GÖZ ATIN...

"TÜRK SİVİL HAVACILIK TARİHİNE DAMGASINI VURAN UÇAK KAZALARI"