Kolombiya Uçak Kazası (İlk etapta bilinenler)

Kolombiya uçak kazası haberini geçtiğimiz Salı günü (28 Kasım 2016) aldık ve bir kez daha havacılığın korkunç yüzünü gördük…

Aslına bakarsanız halen bilinmezlerle dolu bir olay. Ama bu konuyla ilgili bir şeyler yapmamı çok istediniz. O yüzden ben de şu ana kadar elimizde olanlarla bir şeyler hazırladım…

Kazaya karışan uçak bir British Aerospace 146 ya da daha yaygın ismi ile Avro RJ… 1981 yılında ilk uçuşunu yapan Avro RJ serisi, 1983 yılında hizmete girdi. Farklı varyasyonları ile toplam 387 adet üretilen uçak halen aktif olarak kullanılıyor. Güvenlik karnesine kısaca göz atacak olursak; tahmin ettiğinizin aksine bulduğu her fırsatta düşen bir uçak olmadığını görüyoruz. Yani, sanıldığı gibi dandik güvensiz bir uçak değil. Bugüne kadar 9 kez ölümcül kazaya karışmış ve bu kazaların en büyüğü Diyarbakır’da meydana gelmiş.

Evet, 2003 yılında THY filosundaki bir Avro RJ100, İstanbul-Diyarbakır seferi sırasında düştü. Diyarbakır’a inişi sırasında düşen uçakta 75 kişi hayatını kaybederken 5 kişi mucizevi bir şekilde kurtulmuştu.

Kolombiya’da yaşanan kazaya karışan uçak bir Avro RJ 85 idi. CP-2933 kuyruk tesciline sahip olan uçak 1999 yılından bu yana hizmette, yani 17 yaşında…  17 sene boyunca çeşitli havayolu şirketleri adına yolcu uçuran uçağın son işletmecisi Bolivya merkezli Lamia Havayolları olmuş.

Chapecoense futbol takımı oyuncuları da dahil olmak üzere 68 yolcu ve 9 mürettabat ile Bolivya’dan kalkan uçak, futbol takımını Kolombiya’nın Medellin kentinde yapılacak olan sudamericana kupası final maçına taşıyordu. Ancak Avro RJ 85 tipi uçak, Kolombiya’nın Medellin kenti yakınlarında düştü. Uçakta bulunanların 71’i kaza sırasında hayatını kaybederken, 6 kişi sağ kurtularak tedavi altına alındı. Ancak, sağ kurtulanlar arasında yer alan bir futbolcu hastanede yaşamını kaybetti. Kazadan sağ kurtulan 5 kişinin tedavisine devam ediliyor.

Henüz hiçbir şey kesinlik kazanmış değil ama şuana kadar en güçlü ihtimal uçağın yakıtının bitmesi nedeniyle düştüğü olarak görülüyor. Menzili yaklaşık 2900 kilometre olan Avro RJ 85 tipi uçağın o günkü rotası 2825 kilometre idi. Yani yakıt planlamasında müthiş bir risk alınmış gibi görünüyor. Seyir esnasında belli bir süre karşıdan esen rüzgar bile uçağın yakıtının, planlanandan önce bitmesine neden olmuş olabilir. Ayrıca uçak ve kule arasındaki son konuşmada da pilotun bir elektronik sistem arızasından bahsettiği, yakıt kritiğine girdiği ve iniş önceliği istediği fakat kulenin acil durumda olan bir başka uçağa öncelik verdiği bilgisi yer alıyor.